Niezależnie od tego czego się uczymy, jakie umiejętności chcemy zdobyć, w wiedzy na jaki temat chcemy być ekspertami – zawsze trzeba zacząć od podstaw i to solidnych podstaw. Tylko na mocnym fundamencie człowiek może postawić taki wieżowiec, który dosięgnie nieba.

W każdej dziedzinie nauki, życia są jakieś podstawowe informacje i umiejętności, bez których opanowania stawianie kolejnych kroków będzie trudne lub niemożliwe. Ciężko jest nauczyć się jazdy na rowerze, jeżeli wcześniej nie nauczyliśmy się chodzić. Jedną z dziedzin, która najdoskonalej potwierdza fakt, że bez podstaw ani rusz jest matematyka.

Matematyka sama w sobie zawiera wiele dziedzin nauki. Je także trzeba odpowiednio poznawać. Nie zaczniemy od podstaw związanych z potęgowaniem, jeżeli wcześniej nie nauczymy się przynajmniej tabliczki mnożenia. Szkoła jest miejscem gdzie o matematyce z reguły człowiek nabiera najwięcej wiedzy, ale też niestety często niechęci. Niechęć ta może wynikać z obowiązku szkolnego. Jeśli coś jest obowiązkiem to natura ludzka ma to do siebie, że automatycznie staje się to coś dla nas mniej atrakcyjne lub nawet męczące i denerwujące.

Kiedy jednak nadejdzie moment, w którym odkryjemy w sobie chęci do nauki matematyki to może okazać się, że jest już trochę późno i przespaliśmy wiele ważnych rzeczy. Nie wolno się tym zniechęcać – wszystko przecież da się narobić.

kalkulator

Jednym z działów matematyki, w którym bardzo liczy się wiedza na temat różnych pojęć używanych w tym dziale i zasad w nim obowiązujących jest geometria.
Geometria z pewnością najpierw kojarzy się z figurami geometrycznymi – jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale geometria to nie są tylko figury.

Jakie podstawy trzeba opanować w tym dziale?

Zaczynamy zazwyczaj od poznawania definicji takich słów jak punkt, prosta, proste prostopadła, proste równoległa, półprosta, odcinek, odcinek prostopadły i równoległy, łamana otwarta, zamknięta i wielokąt.
Jest tego sporo, ale to wiedza absolutnie elementarna, która przyda się nawet na maturze a poznaje się ją w szkole podstawowej.

Trzeba wiedzieć, że punkt to pewne miejsce na osi współrzędnych o konkretnych współrzędnych. Może to być na przykład punkt A z współrzędnymi (3,4). Współrzędne zawsze są dwie – jedna określa położenie względem osi OX a druga względem osi OY. Punkt jest pojedynczym samodzielnym bytem, taką kropką na układzie współrzędnych.

Prosta to jakaś linia, która przechodzi przez dowolny punkt lub kilka punktów. Proste prostopadłe to takie proste, które mają ze sobą tylko jeden punkt wspólny, w którym przecinają się pod kątem 90 stopni, a proste równoległe nie mają żadnego punktu wspólnego ale mają taki sam współczynnik kierunkowy – leżą względem siebie podobnie jak na przykład tory.

O prostych i odcinkach jest na prawdę wiele informacji. Na szczęście w erze Internetu można znaleźć wiele materiałów, na których wszystko jest skrupulatnie wytłumaczone. Ważne jest, aby dobrze uporządkować sobie wszystkie informacje. Na początku może się mylić komuś czym jest prosta prostopadła a czym równoległa, lub czym różni się odcinek od prostej. A to dopiero podstawy podstaw.

jak obliczyć pole rombu

Tuż za drzwiami czekają figury geometryczne ze swoimi różnymi wzorami i własnościami. Trójkąty mają na prawdę sporo własności. Ważne są tam takie informacje jak podział trójkątów ze względu na boki, na kąty, na kąty i boki. Dochodzi konieczna wiedza o tym ile stopni mają kąty wewnętrzne w trójkącie i jakie są wzory na obliczenie pola powierzchni i obwodu zwykłego trójkąta a jakie na obliczenie tych danych w trójkącie na przykład równoramiennym.

Z czworokątami nie jest wcale dużo łatwiej

Tam także odróżniamy pięć podstawowych rodzajów czworokątów. Tak samo jak w przypadku trójkątów, należy wiedzieć czym się różnią, co jest ich charakterystyczną cechą. To elementarna wiedza jaką trzeba zdobyć by wiedzieć, czy na przykład w zadaniu mamy do czynienia z trapezem czy równoległobokiem, a może trzeba wiedzieć jak obliczyć pole rombu. Nie obliczymy pola rombu jeżeli nie będziemy wiedzieć, czym ten romb jest.

Dzieci często nie wierzą w to, że matematyka przyda im się w życiu. Jednak z czasem przekonają się, że to prawda. Istnieje wiele zawodów i to bardzo odpowiedzialnych, które bez matematyki nie miałyby prawa bytu. Wszyscy architekci, projektujący domy, wieżowce, wiadukty muszą posiadać odpowiednią wiedzę matematyczną, inaczej powstające konstrukcje mogłyby albo nigdy nie zostać dokończone, albo zawalić się doprowadzając od katastrofy, w której mogliby zginąć ludzie. Wniosek jest jeden, podstawy są ważne a matematyka jest tego idealnym przykładem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here