Odstawienie dziecka od piersi przebiega bardzo różnie i wpływa na nie szereg czynników, związanych z potrzebami dziecka i mamy. Decyzja ta bowiem często podejmowana jest przez samo dziecko, które w pewnym momencie rezygnuje z piersi. Jednak najczęściej to kobieta jest zmuszona przerwać karmienie piersią, czasem nawet z dnia na dzień.

Trudna zmiana sposobu karmienia

Odstawienie dziecka od piersi i przejście na karmienie butelką jest ogromnym wyzwaniem dla każdej mamy. Najczęstszym pytaniem, które zadają sobie matki jest: Kiedy i jak odstawić dziecko od piersi?
Zalecana długość karmienia samą piersią to pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, ale najkorzystniej dla malucha byłoby, gdyby ten sposób karmienia utrzymany był nawet do drugiego roku życia.

Niestety, jednak nie zawsze jest to możliwe. Są liczne powody, dla których matki odstawiają dzieci od piersi. Najczęstszym jest powrót do pracy. Ale zdarzają się również kłopoty zdrowotne, które wykluczają karmienie naturalne, na przykład z powodu przyjmowania niektórych leków. Bywa też, że dochodzi do samoczynnej utraty pokarmu, albo matki po prostu same chcą przestać karmić piersią. Powody więc mogą być różne, ale niezależnie od nich warto przemyśleć sprawę i opracować pewną strategię postępowania, która sprawi, że przejście na inny sposób karmienia będzie przebiegać łagodnie dla dziecka i mamy.

Łagodne odstawienie dziecka od piersi

Podejmując decyzję o zmianie sposobu karmienia dziecka z piersi na butelkę, trzeba nastawić się na to, że zajmie to trochę czasu i nie nastąpi z dnia na dzień. Niektóre mamy twierdzą, że trwa to około miesiąca, co nie znaczy, że nie może przebiegać w krótszym czasie. Jest to bowiem sprawa indywidualna.

Trzeba wiedzieć, że powolne kończenie karmienia przynosi korzyści zarówno dla dziecka jak i mamy. Dziecku pozwala powoli przyzwyczaić się do nowej sytuacji i zaakceptować ją. Natomiast u mamy zmniejsza ryzyko zastojów piersi i obrzęków połączonych z bólem.

Na początek – zakupy

* Najpierw trzeba wybrać odpowiednią dla dziecka mieszankę modyfikowaną, najlepiej po konsultacji z pediatrą. Taka mieszanka najlepiej zastąpi naturalny pokarm. Wybierając ją w sklepie, dobrze byłoby kupić dwa, a nawet trzy rodzaje mieszanki. Różnią się one bowiem smakiem, więc warto sprawdzić, który dziecko wybierze.

* Kolejny, bardzo ważny zakup, to butelka do karmienia ze smoczkiem dopasowanym do wieku dziecka. Wielkość samego smoczka oraz rozmiar otworu ma istotne znaczenie w trakcie karmienia, dlatego warto mieć kilka na zmianę. Butelek także powinno być w domu kilka.

* Bardzo ważna jest też szczotka do mycia butelek i smoczków.

* Gdy dziecko nie ma jeszcze pół roku, warto zaopatrzyć się w sterylizator, dzięki któremu z butelek i smoczków znikną wszelkie bakterie i zarazki.

Jak odstawić dziecko od piersi?

mama i dziecko

Jest kilka zasad, który ułatwią zmianę sposobu karmienia.

* Pierwsza, to ” nie odmawiaj dziecku”, więc na jego prośbę należy podać mu pierś. Ale druga to „nie proponuj”, dotycząca sytuacji, w których zaspokajano wszystkie potrzeby dziecka przez karmienie piersią. Należy próbować uspokajać je w inny sposób.

* Kolejna, dotyczy zmiany domowych rytuałów tak, by karmienie piersią odgrywało w nich coraz mniejszą rolę.

* Bardzo ważne jest, by rezygnować tylko z jednego karmienia na raz. Dzięki temu na dłużej rozłożone jest odstawianie od piersi, łatwiej też obserwować reakcje dziecka.

* Najlepiej jest nie zaczynać od wprowadzania butelki wieczorem, gdy dziecko jest rozdrażnione i senne czy po przebudzeniu rano, kiedy jest bardzo głodne po nocnej przerwie. Dobrze byłoby wybrać któryś posiłek w ciągu dnia.

* Dobrym momentem jest ten, w którym dziecko ma dobry nastrój i nie jest bardzo głodne. Wtedy warto ułożyć je tak, jak do karmienia piersią i podać mu butelkę z mlekiem. Jeżeli dziecko mocno się sprzeciwia, można podać mu przez krótką chwilę pierś i znowu spróbować butelki.

Dopóki dziecko nie oswoi się z butelką (powinno ją często dostawać do zabawy) i nie zacznie wypijać porcji mleka, nie należy rezygnować z kolejnych karmień piersią. Dopiero pod tym warunkiem można stopniowo zastępować mieszanką kolejne posiłki. Na samym końcu rezygnuje się z tego karmienia piersią, do którego dziecko było najbardziej przywiązane.

odstawić dziecko od piersi

To jest najtrudniejsze, dlatego warto, by w tym czasie, mama wychodziła z pokoju, a maluszka karmił ktoś inny. Podczas pierwszych kilku nocy, gdy wprowadzamy butelkę, dobrze byłoby przygotować własne, ściągnięte wcześniej mleko, by dziecko nie wyczuło różnicy.

Bliskość i bezpieczeństwo

Karmienie piersią to dla dziecka nie tylko posiłek, ale również poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Dlatego bardzo ważne jest, by zakończenie karmienia nie oznaczało rezygnacji z tej bliskości. W tym okresie trzeba więc zapewnić dziecku większą dawkę pieszczot, przytulania i poświęcać mu jak najwięcej czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here