Kiedy wybrać się do ginekologa?
Wizytę warto odbyć pomiędzy miesiączkami. Nie tylko ze względów higienicznych, ale również dlatego, że jeśli podczas wizyty u ginekologa ma odbyć się pobranie wymazu, to właśnie dzięki brakowi miesiączki materiał będzie czysty. Dodatkowo też, poza miesiączkami brzuch nie jest tak wydęty i napięty jak wtedy, gdy kobieta miesiączkuje. Oznacza to, że badanie będzie po prostu prostsze, da więcej wiarygodnych informacji ginekologowi.

Dlaczego młode kobiety mają obawy przed pójściem do ginekologa?

Większość kobiet wstydzi się rozbierana przed obcą osobą. Nawet jeśli kobieta ma za sobą już kilka wizyt u ginekologa, dyskomfort pozostaje. Z tego powodu wybiera się często kobietę na ginekologa – wówczas wstyd jest mniejszy. Z drugiej jednak strony, wiele kobiet woli chodzić do ginekologów płci męskich, bo ci są zdecydowanie bardziej delikatni w obyciu i podczas samego przeprowadzania badania.

Wiele kobiet boi się nie tylko rozebrać, ale także mówić wprost o objawach, które ich dotykają. Niestety jest to gorsza strona medalu. Kobieta, która nie powie o tym, że ma upławy, że swędzą, pieką lub bolą ją narządy rodne, będzie wciąż daleko od rozwiązania problemu. Ginekolog nie zorientuje się sam na podstawie wyglądu układu rodnego o tym, czy problem w ogóle istnieje i jakiego rodzaju jest to problem.

Czy wizyta u ginekologa jest bezbolesna?

Kolejny powód, dla którego kobiety odciągają wizytę u ginekologa do niemożliwości jest lęk przed tym, że samo badanie będzie bolesne. Lekarze jednak rozwiewają wątpliwości: badanie jest całkowicie bezbolesne. Czasami można poczuć ukłucie przy pobieraniu wymazów w celu zrobienia cytologii. Bolesne może być też badanie wówczas, gdy kobieta trafia do ginekologa z bolesną infekcją.

wizyta u ginekologa

Jakie pytania usłyszymy u ginekologa?
Podczas wizyty u ginekologa usłyszymy kilka pytań, które wiele z nas zakwalifikowałoby jako zbyt intymne. Warto jednak zmienić nieco sposób myślenia. Lekarz pyta nas po to, aby zdiagnozować stan naszego zdrowia i dowiedzieć się nieco więcej o możliwym podłożu nękających nas problemów.

Czy muszę przeprowadzić depilację przed wizytą u ginekologa?
Depilacja nie jest potrzebna, nie jest potrzebne w zasadzie nawet żadne golenie. Lekarzowi żadne owłosienie nie przeszkadza, a większość z nich przyznaje otwarcie, że nawet nie zapamiętuje, jaką fryzurę ma kobieta wokół narządów płodnych. Zdecydowanie więc nie należy mieć na tym tle żadnych lęków obaw ani odczuwać wstydu.

Jak wygląda wizyta u ginekologa? Wywiad
Wizyta u ginekologa nie rozpoczyna się od tego, że po wejściu jesteśmy proszone o rozebranie się. Na początku mamy szansę na ogrzanie się w pomieszczeniu, gdy jest zima, bo lekarz na początku zaprasza na rozmowę. Zostaje przeprowadzony wywiad, w trakcie którego ginekolog będzie chciał dowiedzieć się, jak wygląda nasz cykl miesiączkowania oraz czy odczuwamy jakieś problemy związane z funkcjonowaniem naszego układu rodnego.

Jakie pytania usłyszymy podczas wizyty u ginekologa?
Wśród pytań pojawia się te związane z historią naszych chorób, niekoniecznie związanych z układem rozrodczym. Informacja o przebytych ciążach, a także informacja o nosicielstwie wirusów będzie istotna dla lekarza. Dodatkowo lekarz poprosi nas o informacje o przebytych zabiegach chirurgicznych, a także o tym, jakie choroby występują w rodzinie. Ginekolog zapyta również o to, kiedy ostatnio byłyśmy na badaniu oraz jak wygląda nasze współżycie seksualne.

gabinet lekarski

Jak rozebrać się do badania ginekologicznego?
Po skończonym wywiadzie lekarz poprosi nas o rozebranie się. Oznacza to, że mamy zdjąć ubranie od pasa w dół. Gdy mamy spódnicę, również należy ją zdjąć, a nie podsuwać do góry. Zdecydowanie nie trzeba zdejmować pończoch samonośnych, gdy udajemy się do ginekologa. Najlepiej będzie, jeśli ubierzemy się na wizytę w sukienkę, wówczas najłatwiej i najszybciej przebiegnie proces rozbierania się.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?
W pierwszym etapie badania lekarz obejrzy nasze narządy z zewnątrz. Następnie zakłada się wziernik – jeśli jesteśmy dziewicami, poinformujmy o tym lekarza, wówczas badanie będzie przeprowadzone bez wziernika. Dzięki wziernikowi szyjka macicy jest lepiej widoczna podczas badania. Podczas każdej wizyty docelowo powinno pobierać się wymaz do badania cytologicznego – specjalną szczoteczką, a nie wacikiem.

Badanie przez odbyt
Niekiedy zdarza się, że lekarz ginekolog wkłada rękę do odbytu, a następnie naciska na brzuch. W ten sposób sprawdza, jaki kształt ma macica i w jakim stanie są jajniki. Zdarza się również, że lekarz bada również piersi podczas wizyty, jednak rzadko zdarza się, aby zostało to przeprowadzone podczas pierwszej wizyty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here