Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie swoje czynności wykonuje notariusz. Jest to prawnik, który został mianowany przez ministra sprawiedliwości i jest upoważniony do sporządzania aktów notarialnych. Notariusz jest uznawany za osobę zaufania publicznego i zawsze powinien działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Jakimi sprawami zajmuje się kancelaria notarialna?

W miejscu tym załatwimy wiele spraw prawnych, które nie wymagają wszczęcia postępowania w sądzie. Kancelaria notarialna realizuje takie czynności jak: sprawy majątkowe, sprawy spadkowe, sprawy związane z obrotem nieruchomościami, umowami dotyczącymi spółek komandytowych oraz akcyjnych, umowy darowizny, umowy rozdzielności majątkowej itp.

Oprócz wymienionych czynności do notariusza można udać się w sytuacji, gdy potrzebujemy poświadczenia pewnych dokumentów, ich wiarygodności, poświadczenia prawdziwości podpisów. W kancelarii notarialnej sporządza się wiele aktów notarialnych dotyczących prawa własności, prawa użytkowania wieczystego, zbycia lub kupna nieruchomości. Notariusz może być także pełnomocnikiem swoich klientów i ich w sprawie reprezentować. Najważniejsze przy tym wszystkim jest to, żeby procedury odbywały się zgodnie z przepisami prawa oraz z zachowaniem tajemnicy zawodowej.

Do jakiej kancelarii notarialnej się udać?

Tutaj wszystko zależy od tego, z jaką sprawą idziemy do danego notariusza i czy ważny jest czas realizacji danej sprawy. Jednak zawsze warto kierować się tym, jakie opinie ma wybrana przez nas kancelaria notarialna. Jeśli notariusz cieszy się dużym zainteresowaniem i ma sporo spraw, to znaczy, że jest doświadczonym i godnym zaufania prawnikiem, a jego klienci są zadowoleni z realizacji powierzonych u spraw. Do takiej osoby warto się udać nawet, jeśli będziemy dłużej czekać.

Ile zapłacimy u notariusza?

To, jaką kwotę wydamy w kancelarii notarialnej, zależy od zakresu usług, z jakich będziemy korzystać. Trzeba przyznać, że cennik może być inny w różnych miejscach tego typu, jednak nie może on przekraczać cen, wyższych niż określa to Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku dotyczące taks notarialnych. Należy pamiętać również o tym, że pewne czynności notarialne mają stałą cenę i nie mogą być zmieniane ani negocjowane.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here