Wydaje się, że „choroba alkoholowa” to pojęcie zupełnie odległe. Tymczasem może okazać się, że niemal każdy z nas zna kogoś lub ma w otoczeniu kogoś, kto ma problemy z alkoholem. Alkoholizm pojawia się wtedy, gdy człowiek odczuwa przymus picia.

Jak rozpoznać chorobę alkoholową?

Często zaczyna się od niewinnych imprez, na których znajomi namawiają: „z nami się nie napijesz”. Takie okazjonalne picie może być jednak bardzo niebezpieczne. Jak rozwija się uzależnienie od alkoholu? Na początku osoby zagrożone alkoholizmem sięgają po jeden kieliszek. Potrzebują rozluźnienia, zapomnienia o bieżących problemach. Takie picie staje się jednak coraz bardziej niebezpieczne. Przyszli alkoholicy zaczynają pić w samotności, szukają okazji do wypicia. Picie staje się coraz częstsze.

Fazy alkoholizmu

Jest kilka faz alkoholizmu. Pierwsza to faza ostrzegawcza. Bardzo ważne jest reagowanie na przyszłe problemy w fazie ostrzegawczej, gdy człowiek nie pije ciągle, ale jego picie może przerodzić się w chorobę. Wtedy można zahamować rozwój alkoholizmu. Trzeba jednak w odpowiednim momencie reagować.

Kolejne fazy rozwoju choroby alkoholowej to: krytyczna i przewlekła. Faza krytyczna rozpoczyna się, gdy alkoholik traci kontrolę nad piciem. Całe jego życie kręci się wokół alkoholu, zastanawia się, jak alkohol zdobyć, gdzie go kupić. W tej fazie alkoholi zaniedbuje rodzinę, tarci pracę, przestaje dbać o swój wygląd, o swoje zdrowie. Pojawić może się pierwszy symptom choroby alkoholowej, czyli głód alkoholowy. Alkoholik wciąż jednak nie potrafi się przyznać, że ma problem. Jednocześnie czuje pustkę, bezradność, bezsens życia.

Kolejna faza to przewlekła, w której alkoholik pije w zasadzie bez przerwy. Picie rozpoczyna rano i pije do wieczora. Nie potrafi przestać pić. Oprócz alkoholu potrafi sięgać też po inne substancje, np. denaturat. Gdy próbuje wyjść z tego stanu, pojawia się drżenie rąk, wymioty czy bóle głowy. Z powodu zatrucia alkoholowego taka osoba może trafić do izby wytrzeźwień czy do szpitala. Tego rodzaju picie może ostatecznie doprowadzić do śmierci.

Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne – może trwać latami i nie zawsze kończy się powodzeniem. Bardzo ważne, by połączyć odwyk alkoholowy z psychoterapią. Stosowane są również leki. Niezbędna jest również abstynencja. Alkoholizm może doprowadzić do wielu schorzeń, m.in. marskości wątroby, chorób trzustki, depresji czy padaczki alkoholowej. Alkoholicy są znacznie bardziej narażeni na samobójstwa. Ich życie w społeczeństwie staje się utrudnione, a wraz z postępem choroby – w zasadzie niemożliwe.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/fazy-alkoholizmu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here