Jaki piec wybrać dla domu? Na co zwrócić uwagę? Takie pytania bardzo często chodzą po głowie osobom, które są na etapie wznoszenia własnego domu, jak również innych budynków, gdzie nie można liczyć na centralne ogrzewanie. Prawda jest taka, że wybierając piec dla swoich budynków pod uwagę trzeba wziąć wiele rzeczy.

Jak chociażby to, jakie pomieszczenia ma ogrzewać? Czy tylko do części budynku będziecie doprowadzać ciepło? Czy…? Jeżeli nie macie doświadczenia w tematyce pieców oraz grzejników, to postaramy się Wam co nieco podpowiedzieć w tym temacie. Zawsze możecie również udać się na rozmowę z odpowiednimi specjalistami.

Piece kaflowe Jak za starych dobrych czasów

Warte uwagi są piece kaflowe. Tak, trzeba przyznać, że ten rodzaj ogrzewania na nowo wchodzi do łask do wielu domów i nie tylko. Jeżeli przyjrzycie się najróżniejszym magazynom wnętrzarskim, to na pewno zorientujecie się, że w wielu aranżacjach zastosowane są takie kaflowe piece.

Wielu osobom mogą one kojarzyć się z czymś starym, niemodnym. Jednak nie zapominajcie, że moda na lata dawne wraca do łask. Jeżeli dobrze się przyjrzycie, to na pewno się zorientujecie ile osób rozgląda się za takimi kaflowymi piecami. Pomimo tego, że w wielu domach zdecydowano takie piece rozebrać, to jednak w innych domach zdecydowano się je postawić.

Względny estetyczne – piecyki kaflowe

Może warto wskazać w pierwszej kolejności, że piecyki kaflowe to kunsztowna i bardzo staranna robota. Samo wyrobienie takich kafli to naprawdę bardzo długa robota. Mówimy tutaj oczywiście o takich firmach, gdzie wszystko może nie robi się ręcznie, ale przykłada się uwagę do tego, jak piece kafle są wykonane. I do tego wszystkie wzory, jakie można na nich znaleźć. Na części kafli wzory są wytłaczane, wypalane, a na części wzory są malowane. Są warsztaty, gdzie takie malunki wykonuje się ręcznie. Jednak spotkać je, to już naprawdę cud.

Ogrzewanie piecem kaflowym

Pamiętacie może czasy, kiedy przychodziliście do babcinego domu, a tam buchało wesołe ciepełko? W szczególności w zimie, kiedy w nosy Was szczypał mróz? Tak, to najpewniej piec kaflowy był „winien” temu, że od razu mogliście się ogrzać. Taki rodzaj ciepła daje naprawdę bardzo przyjemne ciepło i co najważniejsze – daje go bardzo dużo. Jeżeli jest zamontowany w odpowiedni sposób razem z całą instalacją, to jest w stanie ogrzać nawet sporej wielkości dom. Piec kaflowy jest bardzo oszczędny, ponieważ kumuluje bardzo dużą ilość ciepła. Dzięki temu, nawet kiedy palenisko wygaśnie, ciepło jest nadal z niego emitowane.

Tradycyjny załadunek piecyki kaflowe

Aby móc napalić w takich piecach potrzebny jest ręczny załadunek. Nie zdajemy się w tym przypadku na żadną elektronikę i automatyczne ładowanie paliwa. Tylko musimy działać tak, jak nasze babcie oraz dziadkowe to robili. Po załadowaniu odpowiedniego ładunku wystarczy podpalić i czekać aż wszystko się rozpali. Przy czym nie zapominajcie, że po tym, jak już węgiel stworzy odpowiednie palenisko, trzeba zamknąć drzwiczki od paleniska. Dzięki temu, żadna iskra nie przedostanie się do pomieszczenia

Koszty wybudowania pieca kaflowego

Koszty wybudowania takiego rodzaju pieca kaflowego są najróżniejsze. Przy czym musicie liczyć się z tym, że taki naprawdę solidny piec to około pięciu tysięcy złotych. Ceny wahają się zależnie od tego, jak duży piec Wam będzie potrzebny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here