Dostęp do wybrzeży Morza Kaspijskiego oraz magia kaukaskich szczytów – takimi kontrastami przyciąga Azerbejdżan. Ten kraj ma wiele uroku, a pobyt na jego terenie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Turystyczny potencjał Azerbejdżanu

Wielkim walorem tego kraju jest jego krajobraz – wspaniały i zróżnicowany, dzięki czemu każdy miłośnik dalekich wypraw znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Z jednej strony czeka Wielki Kaukaz i takie szczyty, jak Bazardüzü (najwyższy punkt na mapie Azerbejdżanu), z drugiej – modne kurorty nad Morzem Kaspijskim, w których mogą wypoczywać turyści z całego świata. Azerbejdżan fascynuje też swą kulturą oraz wspaniałą historią, o której przypominają liczne zabytki.

Baku: portowe miasto pełne skarbów

Dla jednych Baku będzie nadmorskim kurortem, dla innych najważniejszym portem na Morzu Kaspijskim. Dla każdego może się okazać jednym z najpiękniejszych miejsc, jakimi zachwyca Azerbejdżan. Baku ma się czym pochwalić, a spacery po jego terenie mogą się okazać rewelacyjną przygodą. Zachwyca Miasto Wewnętrzne, wpisane na listę UNESCO ze względu na swą wyjątkowość oraz wielokulturowy charakter. Ciekawą pamiątką z początków XX wieku jest Meczet Taza Pir, który zachwyca zarówno swą monumentalną sylwetką, jak i orientalnym charakterem. Nadmorskie bulwary kuszą z kolei tych, którzy chcą spacerować w pięknym otoczeniu i spoglądać na Baku z wyjątkowej perspektywy. Trudno też przegapić  Ogniste Wieże – nowoczesne drapacze chmur, zadziwiające swą formą oraz potężnymi rozmiarami.

Baku dla miłośników kultury oraz wystaw muzealnych

Dla miłośników najnowszej historii miejscem bardzo ważnym może się okazać Aleja Męczenników, przypominająca o ofiarach rosyjskiej interwencji w 1990 roku, dla wszystkim wspaniałym przeżyciem stanie się wizyta w Muzeum Historii Azerbejdżanu. To jedna z największych i najważniejszych placówek muzealnych na Zakaukaziu. Nie lada gratką jest tu również Muzeum Dywanów, które zadziwia zarówno swą siedzibą, jak i unikalnymi zbiorami. Warto też zajrzeć do Centrum Kulturalnego im. Hejdara Alijewa, które może się pochwalić wyjątkową siedzibą. Na czym polega jej fenomen? Na tym, że w tej budowli nie ma ani jednego kąta prostego! Tak ciekawa konstrukcja przyciąga, a samo centrum jest jednym z najchętniej odwiedzanym miejsc we współczesnej części Baku.

Szeki: górskie miasto pełne skarbów

Szeki może się pochwalić wyjątkowym otoczeniem, a bliskość potężnych szczytów sprawia, iż na jego terenie bardzo chętnie zatrzymują się amatorzy górskich wędrówek. Dawniej zatrzymywali się tu kupcy, wędrujący szlakiem jedwabnym, dziś bardzo chętnie zaglądają tutaj turyści, którzy na terenie Azerbejdżanu szukają miejsc wyjątkowych. Główną atrakcją jest tu pałac Chanów Szekińskich, który – dzięki wpisowi na listę UNESCO – stał się jednym z najważniejszych zabytków w kraju. Piękne malowidła oraz witraże do dziś prezentują się wspaniale, nic więc dziwnego, że chętnych na zwiedzenie tego obiektu nie brakuje. Nie brak tu również zabytkowych domów z XIX wieku. Zachwyca kościół ormiański oraz piękne meczety, dzięki czemu spacer po mieście staje się jeszcze ciekawszym doświadczeniem dla wszystkich zwiedzających.

Gobustan: kraina pełna tajemnic

Gobustan jest jedną z najciekawszych i najpiękniejszych krain, jakimi może nas oczarować Azerbejdżan. Z biurem podróży można się tu dostać bez problemów, a nagrodą za długą wędrówkę będą niezapomniane widoki. Wyjątkowość tego miejsca potwierdza miejsce na liście UNESCO oraz ogromne zainteresowanie turystów tutejszymi skarbami: tajemniczymi malowidłami naskalnymi oraz wulkanami błotnymi.

Xinaliq: niezwykła wioska czeka?

Dla tych, którzy kochają górską scenerię, a jednocześnie chcą odpocząć od wielkiego miasta, idealnym miejscem będzie Xinaliq – najwyżej położona wioska w Europie. Piękne otoczenie, kamienne domy oraz mieszkańcy, którzy posługują się swym własnym językiem – oto najważniejsze czynniki, świadczące o wyjątkowości tego miejsca. Choć górski klimat jest dość surowy, panująca w tej miejscowości atmosfera może oczarować każdego.

Azerbejdżan to kraj wyjątkowy, który zadziwia swym pięknem i różnorodnością. Tu nikt nie będzie mógł narzekać na nudę, a czas spędzony w tej części Zakaukazia na długo zapisze się w pamięci każdego turysty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here