Podczas pandemii COVID-19 okazało się, że zakażenie koronawirusem może przebiegać w różny sposób. Wszystko zależy od wieku, ogólnej kondycji organizmu człowieka, a także trybu życia jaki dotychczas dana osoba prowadziła. Jakie więc mogą być przypuszczalne scenariusze zachorowania?

Koronawirus – zakażenie bezobjawowe

Eksperci podkreślają, że wiele przypadków zakażenia nie zostało zarejestrowanych ze względu na brak symptomów. Zdarzały się też osoby bagatelizujące objawy, które przypominały zwykłe przeziębienie. Uważa się, że spore grono ludzi nawet nie wie o tym, że są zakażeni. Bywały także sytuacje, gdy koronawirus został wykryty zupełnie przypadkowo, mimo że osoby poddane testowi nie uskarżały się wcześniej na żadne dolegliwości.

Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem

W najczęstszych przypadkach zakażenie koronawirusem objawia się po 5-6 dniach. Czasami symptomy pojawiają się nieco później, bo dopiero po dwóch, czy nawet czterech tygodniach. Osoby chore skarżą się na wysoką gorączkę powyżej 38 st. C, męczący kaszel, a także trudności w oddychaniu. Często też pojawiają się bóle mięśni i ogólne zmęczenie. Kiedy infekcja przebiega łagodnie, wtedy do klinicznego wyzdrowienia choroba może potrwać od kilku dni do dwóch tygodni.

Trudniejsze przypadki

Dłuższy czas leczenia może nastąpić u osób, u których koronawirus zaatakował płuca. Okres wychodzenia z choroby może trwać ponad 6 tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet kilka miesięcy. Tak jest u osób z ciężkim zapaleniem płuc, czy niewydolność wielonarządową. Może dojść również do wstrząsu septycznego, co jest stanem zagrażającym życiu chorego. W takich sytuacjach leczenie odbywa się w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Więcej informacji dostępne jest na stronie: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/podejrzenie-zakazenia-koronawirusem-COVID-19-co-robic

Grupa ryzyka a koronawirus

Zakażenia koronawirusem najbardziej mogą obawiać się osoby starsze. Jeśli dodatkowo zmagają się z ciężkimi chorobami, wtedy stopień zainfekowania wzrasta, a przebieg choroby jest cięższy. Właśnie wśród ludzi starszych występuje najwyższy odsetek zgonów z powodu koronawirusa. W grupie ryzyka są też osoby młodsze, które mają bardzo niską odporność organizmu oraz cierpią na przewlekłe choroby np. sercowo-naczyniowe.

Uniknięcie zakażenia koronawirusem wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniej wiedzy. Tę, w obecnie panującej dezinformacji, można znaleźć na platformie Adamed.expert.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here