Matematyka, jak powszechnie wiadomo, jest królową nauk. Każdy powinien znać chociażby jej podstawy, po to, aby móc swobodnie prowadzić życie w społeczeństwie. Niestety, jest też ogólnie słynna z innego powodu, mianowicie takiego, że wielu osobom sprawia niesamowitą trudność.

Jest kilka rzeczy w matematyce, które po prostu trzeba wiedzieć, bo bez nich nie można właściwie funkcjonować. Bezapelacyjna jest konieczność umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, warto wiedzieć też jak obliczyć procent liczby z liczby. W życiu codziennym przydadzą się również podstawy geometrii czy umiejętność wyciągania ułamków.

Ze wszystkich wymienionych wyżej rzeczy, chyba największy problem sprawiają procenty, a umiejętność obliczania ich, jest właściwie niezbędna. Jest mnóstwo sytuacji kiedy to obliczanie procentu jest konieczne. Chociażby zakupy. Kiedy wybieramy się na sezonowe wyprzedaże bardzo często nie ma na metce ceny po przecenie, tylko ta pierwotna, a na osobnej metce jest przedstawiona wartość zniżki.

O ile problemem nie będzie obliczenie rabatu rzędu minus pięćdziesiąt procent, gdyż wystarczy wtedy podzielić wartość na pół, czy na przykład minus dwadzieścia pięć procent, gdzie konieczny będzie podział na cztery, a następnie odjęcie wyniku dzielenia od całej sumy, to rabaty typu minus trzydzieści, czterdzieści czy siedemdziesiąt procent, mogą sprawić już trudność. Właśnie dlatego warto znać podstawy, abyśmy w takiej sytuacji nie czuli się zagubieni i nie szli do kasy zakłopotani, nie wiedząc ile tak naprawdę zapłacimy za nasze zakupy.

jak obliczyć procent liczby z liczby

Jest kilka metod, które pozwolą nam dowiedzieć się jak obliczyć procent liczby z liczby.

Najbardziej popularną i zarazem najprostszą z nich jest metoda krzyżowa. Dajmy na to, że chcemy obliczyć jakim procentem liczby pięćset jest liczba trzydzieści trzy. Faktem jest, że pięćset wynosi sto procent, gdyż jest to właśnie nasza główna liczba, czyli zajmuje ona całość. Całość czyli właśnie sto procent. Trzydzieści trzy jest natomiast naszą niewiadomą, czyli iksem. Kiedy znamy już wartość procentową naszych liczb, czyli sto oraz iks, możemy przystąpić do działania. Najprościej, tak jak już było wyżej wspomniane, zrobić to metodą krzyżową. Polega ona na tym, że rozpisujemy dane wartości w określony sposób. Tak jak już ustaliliśmy, pięćset to sto procent i w ten właśnie sposób to zapisujemy 500 – 100%.

Trzydzieści trzy to natomiast nasza niewiadoma, czyli iks. Zapisujemy to tak samo, 33- x%. Oba zapisy warto jest zamieścić jeden pod drugim, trzeba pamiętać również, aby nie zmieniać kolejności zapisu, gdyż jest to bardzo ważne, aby liczby były właśnie w takiej kolejności. Kiedy wartości są gotowe, zapisujemy je właśnie w sposób krzyżowy, czyli ”x=”.

Wiemy, że iks w naszym zapisie krzyżuje się z liczbą pięćset, tak więc powinna się ona z naleźć na dole ułamku. w liczniku natomiast zapisujemy kolejne krzyżujące się liczby oraz stosujemy wobec nich mnożenie, czyli ”33*100”. Pozostaje ostatni etap tego jak obliczyć procent liczby z liczby. Aby dowiedzieć się jakim procentem jest nasz iks, wystarczy pomnożyć trzydzieści trzy razy sto i podzielić to przez pięćset.

jak obliczyć procent liczby

Jeśli obliczamy to zapisując, od razu zauważymy, że możemy skrócić dwa zera, co ułatwi nam dalsze obliczenia. Tak więc po tym zabiegu zostaje nam działanie trzydzieści trzy, podzielić przez pięć. Możemy to podzielić w sposób ułamkowy, wynik będzie wtedy wynosił sześć i trzy-czwarte, jeśli chcemy obliczyć jednak cenę, to warto wspomóc się w tym momencie kalkulatorem, który pokaże nam wynik sześć przecinek sześć.

Jest to bardzo prosta metoda, która z pozoru tylko może wydawać się skomplikowana. Oczywiście uczy się jej w każdej szkole, ale wiadomo, że czasem warto odświeżyć sobie pamięć i przypomnieć sobie jak łatwo można policzyć coś bez pomocy kalkulatora. Niestety, ale w naszych czas bardzo często zapominamy o tym, że raz na jakiś czas warto jest jednak użyć własnego umysłu próbując coś obliczyć. Kalkulator jest oczywiści wygodniejszy, ale nasz mózg, tak samo jak ciało, potrzebuje raz na jakiś czas treningu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here