Działanie naszych komputerów stacjonarnych, lub laptopów uzależnione jest w głównej mierze od ogólnej kondycji naszego sprzętu, oraz od tego w jakim stopniu o niego dbaliśmy. Jeśli zauważyliśmy stosunkowe spowolnienie działania naszego komputera, przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie, czy nasz komputer nie został przypadkiem nadgryziony zębem czasu i czy podzespoły w nim zawarte nie są już po prostu przestarzałe.
Nie zdajemy sobie często z tego sprawy, ale czas leci jak szalony, technologia rozwija się w super szybkim tempie, a wraz z nią rozwijają się gry i programy komputerowe, które potrzebują coraz to większych wymagań sprzętowych do poprawnego działania. Z biegiem lat, możemy zaobserwować więc znaczne spowolnienie naszego sprzętu spowodowane takim starzeniem się części. Kiedy spotka nas taka sytuacja, musimy wiedzieć, że nie jest to koniec świata, dzisiaj wymiana sprzętu na nowy nie stanowi już żadnego problemu.
Dostępność części na rynku sprawia, że możemy skompletować sobie naprawdę porządny sprzęt. Dodatkowo, ceny oferowane przez dzisiejsze sklepy internetowe sprawią, że przy takiej wymianie, nasze portfele nie ucierpią na tym tak bardzo, w szczególności, kiedy nie potrzebujemy profesjonalnych, bardzo wydajnych podzespołów. Drugą sprawą o jaką powinniśmy zadbać, jest stosunkowo częste oczyszczanie naszego komputera. Zarówno potrzebujemy konsekwentnego czyszczenia systemowego jak i czysto sprzętowego.
Zacznijmy jednak od odkurzenia środka naszej obudowy, musimy pozbyć się wszelkiego kurzu, który w dość specyficzny sposób obniża wydajność naszego komputera. Jeśli zauważyliśmy, że na naszych wentylatorach zgromadziła się wielka ilość kurzu, powinniśmy ją czym prędzej odkurzyć, ponieważ skutecznie obniża to wartość chłodzenia naszych podzespołów, a co za tym idzie, zaczynają się one grzać.
Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, musimy wiedzieć, że brak wentylacji bardzo źle wpływa na podzespoły, a w skrajnych przypadkach może dojść do ich spalenia. Wtedy jedynym ratunkiem okaże się wymiana części na nowe, nic innego nie będzie nam w stanie pomóc.
Jak przyspieszyć komputer i oczyścić go systemowo?
Musimy przede wszystkim sprawdzić jaką ilością miejsca dysponujemy na naszej partycji systemowej. Jeśli widzimy, że dane miejsce nam się kończy, może okazać się, że przeszkadza to w poprawnym działaniu naszego systemu. Jeśli na tej partycji nie będziemy mieć wystarczającej ilości wolnego miejsca, może okazać się, że nasze programy, lub gry przestaną się w ogóle uruchamiać.
Zatem jeśli chcemy zachować dobre działanie naszego systemu, powinniśmy pozbyć się niechcianych programów i aplikacji. Dodatkowo, powinniśmy wyrobić sobie w nas odpowiedni nawyk, żeby na bieżąco sprawdzać i kontrolować to, co posiadamy zapisane, lub zainstalowane na naszych dyskach, żeby móc utrzymywać tam porządek. Wystarczy, że wejdziemy w panel sterowania na naszych komputerach i skorzystamy z opcji usuwania aplikacji.
Pojawi się tam nam aktualna lista wszystkiego co mamy zainstalowane na naszych pecetach. Sprawdźmy więc dokładnie tę listę, przeanalizujmy ją i wykasujmy wszystko to z czego już nie korzystamy. Powoli nam to zyskać naprawdę sporo miejsca, a różnica w użytkowaniu naszych komputerów będzie odczuwalna wręcz natychmiast. Jeśli skasowaliśmy już wszystkie zbędne nam rzeczy, powinniśmy sprawdzić, czy na naszych komputerach nie zostały zainstalowane jakieś wirusy.
To one sieją największe spustoszenie na naszych dyskach twardych, więc powinniśmy starać się ich unikać, a jeśli już niestety je złapaliśmy, musimy się ich jak najszybciej pozbyć. Zatem musimy zaopatrzyć się w jak najlepszy program antywirusowy, który posiada stały dostęp do aktualizacji. Jeśli ma on zaktualizowaną bazę wirusów, będziemy pewni, że niczego nie pominie na naszych pecetach. Po uruchomieniu skanowania, powinniśmy dać mu chwilę, aby to skanowanie zakończył. Później zostanie nam pokazana lista, dzięki której dowiemy się jakie niebezpieczeństwa zostały odnalezione na naszych systemach.
Powinniśmy czym prędzej się ich pozbyć, albo wrzucając je do kwarantanny, albo całkowicie, trwale usunąć z systemu. Decyzję podejmujemy osobiście, jednak zawsze zalecane jest ostateczne pozbycie się wszystkich zagrożonych plików, żeby kompletnie odsunąć od siebie wszelkie zagrożenia. Tak wykonane operacje, pozwolą odzyskać dawną prędkość naszej jednostki i teraz jedynym naszym zadaniem, będzie utrzymanie tego stanu rzeczy jak najdłużej.