Robienie zdjęć jest dzisiaj bardzo łatwe. Mamy aparaty cyfrowej w swoich telefonach, ale, z jakością wykonywania tych zdjęć jest u nas dość kiepsko. Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która bez względu na to ile zrobi zdjęć to prawie sto procent z nich jest rozmazanych? Niestety, ale nie potrafimy robić dobrych zdjęć i trzeba o tym pamiętać. Jeśli jesteśmy na ważnych uroczystościach to mamy jedną szansę na uwiecznienie tej chwili. To samo jest na wakacjach czy innych spotkaniach.

Drugiej szansy nie będzie, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak dowiedzieć się jak robić zdjęcia żeby to, co zrobiliśmy nadawało się do pokazywania innym osobom. Jeśli teraz każdy z nas przejrzy zdjęcia w swoim telefonie czy na swoim komputerze to szybko okazuje się, że za wiele wartościowych zdjęć to tam nie ma, a szkoda, bo czasu się nie cofnie i to, co tam jest już nie jest do odtworzenia.

Zasady robienia zdjęć

Bez względu na to czy robimy zdjęcia aparatem cyfrowym czy telefonem to trzeba się trzymać kilku podstawowych zasad. Pierwsza z nich to horyzont. Wiele osób trzyma byle jak aparat i co z tego wychodzi? Przechylone zdjęcia gdzie w tle jest woda, która nie wygląda najlepiej. Patrzmy na to, co robimy, a wtedy nasze zdjęcia będą wychodzić równo i dzięki temu będą na pewno wyglądały o wiele lepiej. Wystarczy tylko trochę czasu poświecić na ustawienie aparatu i przez tą chwilę trzeba trzymać ręce prosto.

dobre zdjęcia

To naprawdę nie jest takie trudne. Bardzo ważne jest ustawienie poziome, co oznacza, że jeśli jest na zdjęciu kamienica to ma być prosta. Nie wygląda to najlepiej, jeśli zaczynamy przekrzywiać aparat. Efekt końcowy jest kiepski i szybko się o tym przekonamy. Warto również zadbać o to żeby było dużo światła w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest to w przypadku aparatów, które mamy w telefonie, bo ich obiektywy potrzebują bardzo dużo światła żeby zdjęcie wyszło ostre i żeby cokolwiek było na nich widać. Na tym na pewno nam zależy, dlatego trzeba to sprawdzać.

Robienie zdjęć z lampą mało, kiedy wychodzi ładnie, dlatego jeśli tylko można to trzeba tego unikać. Wtedy uzyskamy o wiele ładniejsze, bardziej naturalne zdjęcia, a taki mamy cel. Jeśli obiekt jest mały to nie robimy go z daleka tylko z bliska. Dzisiaj aparaty mają funkcje makro, dlatego bez problemów można to ustawić. Najważniejsze jest przecież to żeby zdjęcie było bardzo dobrze widoczne. Skoro jest tam jakiś obiekt czy to bliżej czy dalej to chcemy żeby osoba, która ogląda takie zdjęcia wiedziała, co tam się znajduje.

Co jeszcze?

Uzyskanie super zdjęcia wymaga również wyobraźni. Wiele osób o tym zapomina, dlatego kopiujemy innych i mamy z tego samego miejsca takie same zdjęcia. Warto trochę kombinować, eksperymentować ze zdjęciami zwłaszcza, że mamy dzisiaj zdjęcia cyfrowe, które zapisywane są na karcie, a nie jak dawniej na kliszy. Jeśli coś wyszło nie tak to kasujemy i robimy zdjęcia ponownie. Bycie oryginalnym przy robieniu zdjęć to rzadka cecha, dlatego my możemy właśnie do tej grupy dołączyć.

Wtedy na pewno będziemy mieć o wiele ciekawszą pamiątkę od innych. Ostrość to coś, na co trzeba zwrócić uwagę. Aparat sam się dostraja do obiektu, ale trzeba mu dać na to czas. To nie jest tak, że w ułamku sekundy wszystko jest gotowe i trzeba będzie trochę poczekać. Jeśli ktoś nie ma na to czasu to niestety, ale jego zdjęcia mogą nie wyglądać najlepiej.

Pośpiech przy robieniu zdjęć to nic dobrego i potwierdzi to każda osoba, która ma dużo zdjęć, z których mało, które nadaje się do wstawienia na portal społecznościowy. Taka jest smutna prawda, dlatego trzeba uważać, co robimy i jak robimy, a wtedy będzie bardzo dobrze.

fotograf

Sprzęt do robienia zdjęć

Im chcemy uzyskać lepsze efekty tym lepszy sprzęt do fotografowania jest nam potrzebny. Dla osób, które znają się na fotografii lustrzanka to najlepsze rozwiązanie. Z kolei dla tych, którzy nie znają się na aparatach lustrzanka to będzie trudne do wykorzystania narzędzie, dlatego nie każdy wie jak sobie z tymi ustawieniami poradzić. W takiej sytuacji automat idealnie się nadaje, bo ustawiamy odpowiednią kompozycje i można się cieszyć zdjęciami, które są ładne i wszystko na nich bardzo dobrze widać.

Jeśli mamy talent i będziemy trzymać się podstawowych zasad robienia zdjęć to nawet bardzo tanim aparatem zrobimy ciekawe zdjęcia. Jeśli ktoś tych zdolności nie ma, a do tego wszędzie się spieszy to nawet najlepszy aparat cyfrowy czy lustrzanka nic tutaj nie pomogą. Róbmy zdjęć i ćwiczymy, a nauczymy się tej techniki, która da nam możliwość wykonania najlepszej, jakości zdjęć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here