Nie każdy zdaje sobie sprawę, na ile rożnych sposobów można wykorzystać produkty, który mamy w swojej przydomowej spiżarce. Tymczasem pomogą nam one w walce z brudem skuteczniej niż nie jednej sklepowy preparat.

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy to bardzo cenny środek czyszczący. Jest idealny to pozbywania się przed wszystkim kamienia oraz uporczywych przebarwień. W taki przecież sposób wykorzystujemy go przecież również w naszej kuchennej rutynie, Każda pani domu wie doskonale, że najlepszą metodą na to, aby jabłka, gruszki, czy banany nie ściemniały po obraniu jest skropienie ich sokiem z cytryny lub bądź roztworem kwasku.

Jeśli mamy ręce zabarwione na uroczy różowy kolor, po krojeniu buraczków na barszcz, to umycie ich w kwasku cytrynowym, bez problemu pomoże odzyskać naturalny kolor. A że kwasek jest, nomen omen, tani jak barszcz, to z powodzeniem zastąpi nam kilka drogich, sklepowych produktów do czyszczenia.

Przede wszystkim kwasek cytrynowy sprawdzi się idealnie, jako skuteczny odkamieniacz. Po pierwsze idealnie rozprawi się z zabrudzeniami i nalotami w czajniku elektrycznym. Zadziała analogicznie, jak sklepowe preparaty, która dodaje się po prostu do gotowania, ale jest znacznie bezpieczniejszy od chemicznych środków. Trzeba wrzucić dwie- trzy łyżki kwasku do czajnika pełnego wody, a następnie ją zagotować.

Postawiamy wodą do ostygnięcia i powtarzamy proces jeszcze dwa bądź nawet trzy razy, jeśli nasz czajnik ma bardzo duże zabrudzenia. potem wylewamy wodę i delikatnie przecieramy całość, w razie gdyby w trudno dostępnych miejscach postały jakieś resztki. Potem jeszcze kilkukrotnie gotujemy i wylewamy wodę z czajnika, aby usunąć pozostałości.

Podobnie możemy wykorzystać kwasek w przypadku kamienia na naszej łazienkowej armaturze czy bateriach. Tutaj przyda się bardzo gęsta pasta z kwasku i wody. Należy ją pozostawić w miejscach z kamieniem na kilka minut, a potem zmyć i dokładnie wypolerować. To naprawdę działa. Jeśli wrzucimy opakowanie kwasku do muszli klozetowej i pozostawimy na kilka godzina, zniknie brzydki osad.

biżuteria

Sól kuchenna

Kolejny preparat, który znajdziemy we własnej spiżarni, i który jest bardzo skutecznym sposobem na rozmaite zabrudzenia, jest zwykła kuchenna sól. Roztwór wody i soli to jeden ze sposób na to, jak wyczyścić srebrny łańcuszek, pozbyć się starej, zaschniętej plamy z naszego dywanu w salonie, doczyścić kabinę prysznicowa, która straszy zaschłymi nalotami z mydła. Jak użyć soli kuchennej, aby skutecznie rozprawiła się z podanymi zanieczyszczeniami?

W przypadku srebra metoda jest dziecinnie prosta. Można w ten sposób działać w zasadzie z każdym srebrnym przedmiotem, od pierścionka począwszy, na srebrnej cukiernicy skończywszy. Wystarczy sporządzić roztwór soli i wody i moczyć w nim dany przedmiot przez kilka godzin. Aby metoda zadziałała w sposób zintensyfikowany, Należy robić to w szklanej miseczce wyłożonej folią aluminiową.

Po paru godzinach zaśniedziałe plamy zostaną rozpuszczone, więc wystarczy jeszcze umyć nasze srebro pod bieżącą wodą i dokładnie przetrzeć za pomocą bawełnianej, delikatnej ściereczki. Przy mniejszych zabrudzeniach, można też użyć samej soli. Wsypujemy ją do wysokiego słoika i wrzucamy wszelkie srebrne ozdoby, które wymagają lekkiego tuningu. Porozstawiamy całość na kilka godzin, a potem również przemywamy i przecieramy.

Sól rozprawi się również z plamami na naszym dywanie. Tutaj potrzebne jest jednak nieco większe wsparcie w postaci octu i boraksu. Z podanych składników i soli sporządzamy mieszaninę w proporcji 1:1:1, i nakładamy ją na plamę. Teraz należy trochę poszorować i pozostawić całość na kilka minut, aby aktywne składniki zaczęły działać. Po chwili wszystko wyschnie i resztki będzie można spokojnie usunąć za pomocą odkurzacza.

srebrny łańcuszek

Rozwór soli to również idealny środek na zacieki w kabinie prysznicowej. Nie tylko doczyści uporczywe zabrudzenia, ale też sprawi, że będą się one rzadziej osadzały. Sól z wodą nakładamy na miękką gąbeczkę i delikatnie przemywamy całość. Potem należy prysznic dokładnie wypłukać i przetrzeć do sucha. Roztwór nie pozostawia żadnych smug, a kabina wygląda jak nowa.

Jeśli to jeszcze mało, to sól nada się świetnie w okresie zimy, i to nie tylko do posypania oblodzonych ulic czy chodników. Roztwór solny wspomoże nas także w walce z zamarzniętymi szybami. Może nie poradzi sobie z syberyjskimi temperaturami, ale z lekkim przymrozkiem na pewno. Wystarczy przemyć szyby wodą z dodatkiem soli i delikatnie je wypolerować. Cieniutka warstwa soli, która pozostanie na szybach sprawi, że rano ominie nas proces żmudnego skrobania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here