Słyszysz w nocy dziwne skrobanie i myślisz, że to duchy? Na twoim strychu czuć dziwny zapach i zdarza ci się tam znaleźć martwą mysz lub gołębia? To znak, że w twoim domu zagnieździł się nowy lokator. Jak złapać kunę i pozbyć się przykrego problemu?

Zwinne zwierzątka o miłych pyszczkach dzielą się na dwa gatunki. Przyrodnicy rozróżniają kunę leśną i kunę domową. Tak druga, jak sama nazwa wskazuje najczęściej, ku zgrozie właścicieli za miejsce swojego bytowania wybiera strychy naszych domów. Czasem w miastach spotkać ją można kiedy przemyka między zaparkowanymi samochodami.

Zwierzątka nie różnią się wyglądem, jedyny element który odróżnia kunę wolno żyjącą, od tej mieszkającej przy ludziach, to kolor pręgi pod szyją. Kuny domowe mają biały, a kuny leśne żółty pasek biegnący od pyszczka aż po brzuszek. O ile kuny leśne w niczym nie przeszkadzają ludziom żyjąc wolno w lasach, o tyle problem z kuną domową zna niemal każdy posiadacz własnej posesji. I nie chodzi jedynie o pogryzione kable, zniszczony dach, czy inne straty poniesione w wyniku gnieżdżenia się kun na naszym strychu. Jak złapać kunę kiedy zagraża na przykład hodowanym przez nas kurom?

Odstraszacze – jak wybrać właściwy?

młoda kuna

Kuna domowa ma niezwykle wyczulony zmysł węchu i słuchu. Dlatego być może, zamiast zastanawiać się jak złapać kunę warto pomyśleć o tym, jak ją skutecznie nastraszyć? Na rynku dostępne są odstraszacze zarówno dźwiękowe, jak i zapachowe. Emitowane fale dźwiękowe, niesłyszalne dla ludzkiego ucha drażnią zwierzęta zniechęcając je do wizyt na naszej posesji. Tego typu urządzenia stosować można zarówno w ogrodzie, jak i w samych mieszkaniach. Zasięg odstraszaczy zewnętrznych jest słyszalny na odległość 10 hektarów.

Mały, przypominający rurkę odstraszacz działa na baterie, a wbity w ziemię spełnia swoją funkcję także w przypadku innych gryzoni, na przykład kretów. Innym rozwiązaniem dźwiękowym jest odstraszacz stosowany wewnątrz pomieszczeń. Wystarczy wpiąć go do kontaktu w najwyższej części domu, aby kuny szybko zdecydowały się na wyprowadzkę. Fale dźwiękowe emitowane przez tego typu odstraszacz mogą jednak stanowić zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca, więc jeśli któryś z domowników ma tego typu problemy warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

Pomocny może okazać się tutaj odstraszacz zapachowy, wystarczy popryskać nim miejsca lubiane przez kuny, a problem z niechcianym domownikiem znika. Trzeba jednak być i tutaj ostrożnym. Zapachowe odstraszacze kupowane w sklepach, ze względu na skład chemiczny mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych. Jeżeli więc mamy w domu małe dzieci, które w zabawach zapuszczają się na strych, lub ciekawskie koty, które mogą paść ofiarą naszej walki z kunami, można rozejrzeć się za mniej szkodliwymi sposobami.

Jednym z domowych rozwiązań, z powodzeniem stosowanym przez nasze babcie są kulki naftaliny. Upychane w szafach, jako środek na mole, dobrze sprawdzą się także w przypadku niesfornych kun. Małe gryzonie nie za dobrze reagują też na ostre przyprawy. Sproszkowana ostra papryka wymieszana z pieprzem rozsypana w kątach strychu lub pod maską auta rozwiąże nasz problem bez narażania zdrowia domowników i naszych pupili.

Złap mnie, jeśli potrafisz

jak złapać kunę

Jeżeli lubimy zwierzęta i na samą myśl o ich krzywdzeniu ich odczuwamy niechęć, warto pomyśleć jak złapać kunę, tak aby nie zrobić jej krzywdy. Częstym sposobem jest zastawianie na kunę pułapki. Ale spokojnie, nie chodzi tutaj o urządzenie przypominające łapki na myszy lub szczury. W przypadku kun warto zastosować żywołapkę, czyli specjalną, obszerną klatkę, która samoistnie zamyka się po wejściu do środka zwierzęcia.

Żywołapka przypomina duża metalową klatkę. W jej wnętrzu wystarczy umieścić jakiś przysmak, który zwabi kunę do środka. Gdy klatka zamknie się za gryzoniem, kunę należy wywieźć daleko od terenów mieszkalnych, do lasu, tak aby nie zagnieździła się na innym poddaszu i nie odnalazła drogi do naszego domu.

Siatki, druty i inne zasieki

Gdy już uda nam się skutecznie pozbyć kuny z naszego poddasza, a teren będzie czysty warto zadbać o zabezpieczenia domu, aby uniknąć powtórki z rozrywki. Zasieki zniechęcające do odwiedzin można zrobić przy użyciu metalowej siatki i drutu kolczastego.

Drutem owijamy rynnę, po której kuny wspinają się na górne piętra domostwa, a siatka z drobnymi oczkami, stosowaną na balkony przeciwko gołębiom dobrze sprawdzi się na oknach poddasza. Dobrze zamontowane zabezpieczenia uchronią nas przed dylematem jak złapać kunę w przyszłości, zabezpieczą także strych przed kotami i gołębiami.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here