Pierwsza praca to ważny etap życia każdej młodej osoby. Nie zawsze, ale w wielu przypadkach pierwsza praca wiąże się ze sporym stresem, ale też z pewną nieświadomością co formalności oraz wszyskich praw. Jaki rodzaj umowy wybrać przy pierwszej pracy? Co powinna zawierać umowa o pracę? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/pierwsza-praca-podstawowe-informacje/ 

Jaka umowa w przypadku pierwszej pracy? 

Według zasad obecnie panującego prawa, Umowa jest rodzajem zabezpieczenia, który objęty jest między innymi obowiązkową składkę zdrowotną. Z punktu widzenia pracownika ma to duże znaczenie. Dostając pierwszą umowę o pracę, wyróżnia się jej trzy podstawowe rodzaje. Po pierwsze Jest to umowa na czas próbny. Może trwać maksymalnie 3 miesiące. Po upływie tego czasu nie może być ona ponownie zawarta. To takim czasie przyszedł czas na decyzję. W przypadku umów istnieje opcja umowy na czas nieokreślony i określony. W umowie na czas nieokreślony nie mamy zawartego czasu, w którym umowa się kończy. W przypadku umowy na czas określony, umowa zawierana jest na czas maksymalnie 33 miesiące. Po takim czasie przychodzi czas nieokreślony. Warto wiedzieć, że umowa o pracę daje nam możliwość ubiegania się o kredyt na mieszkanie. 

Umowa o pracę – co powinna zawierać? 

Umowa o pracę powinna zostać zawarta na papierze. Tylko w takiej formule jest ona ważna. Naje nam pewne możliwości dochodzenia swoich praw. W umowie muszę zostać bardzo dokładnie określone strony, które ją zawierają. Umowa o pracę powinna zawierać:

  • dane osobowe stron
  • rodzaj wykonywanej pracy
  • zakres pracy
  • typ zatrudnienia
  • wynagrodzenie wraz ze wskazaniem poszczególnych jego składników
  • czas rozpoczęcia i zakończenia pracy 

Co powinniśmy wiedzieć o rozpoczęcie pracy? 

Na początku czekam na etap wdrożenia. W każdej firmie wygląda on inaczej. Istnieją jednak pewne elementy wspólne, taki jak szkolenia, czy wizyta u lekarza medycyny pracy. Ze strony naszego pracodawcy Wymagane są też pewne działania. Ma on obowiązek zgłoszenia nas jako pracownika do Ubezpieczenia Społecznego. Posiada on na to 7 dni do momentu zatrudnienia. Ważną kwestią, którą powinniśmy wiedzieć jest też sprawa urlopu wypoczynkowego. Pierwsza praca, przy założeniu podpisanie umowy daje nam 20 dni wakacji w ciągu roku. Po 10 latach stażu czas wakacje zwiększa się o dodatkowe 6 dni. Mowa tutaj oczywiście o dniach pracy. Weekendy nie są objęte urlopem wypoczynkowym. 

Zobacz też: http://www.wime-art.pl/jak-zaaranzowac-mieszkanie-pod-wynajem-inwestycja-w-nieruchomosc/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here