Nie jest tajemnicą, że wiata drewniana w porównaniu z wiatą betonową nie wymaga ingerencji aż tylu materiałów budowlanych oraz dużego nakładu pracy i czasu. Co więcej, dostępne w dzisiejszych czasach wiaty z drewna są trwałe, przyjazne dla środowiska i łatwe w utrzymaniu. Zgadza się – wiata drewniana jest łatwa w utrzymaniu. Jednak należy pamiętać, że takie budynki wymagają konserwacji, aby zapobiec przedwczesnemu rozkładowi drewna i zmaksymalizować ich czas użytkowania. Konserwacja wiaty drewnianej nie różni się od zwykłej konserwacji domu. Istnieje kilka czynności związanych z takimi konstrukcjami, które należy systematycznie wykonywać, aby były one w jak najlepszej kondycji.

Jeśli masz drewnianą wiatę, musisz wziąć pod uwagę odpowiednią pielęgnację i konserwację naturalnego materiału budowlanego, jakim jest drewno. Należy regularnie sprawdzać dach, ściany i podłogi, aby zdecydować, czy wystarczy zwykła renowacja, czy kosztowne naprawy. Oto kilka wskazówek, jak właściwie zadbać o wiatę drewnianą.

Czyszczenie drewnianej powierzchni

Podobnie jak w przypadku wiaty zbudowanej z bardziej tradycyjnego materiału, wiata drewniana musi być regularnie czyszczona. Należy pamiętać, że podczas czyszczenia konstrukcji drewnianej trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ drewno nie jest materiałem homogenicznym, co oznacza, że kryją się w nim różnej wielkości zakamarki i szczeliny, które należy dokładnie wyczyścić. Z biegiem czasu w takich zakamarkach zbiera się kurz, dlatego (jak całą konstrukcję) należy je dobrze oczyścić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że drewnianą strukturę należy wyczyścić przed malowaniem lub bejcowaniem. Powodem jest to, że kurz, brud i błoto mogą dostać się na drewno, co oznacza, że po zakończeniu malowania wykończenie nie będzie tak dobre, jak mogłoby by być. Czy kiedykolwiek spojrzałeś na pomalowaną drewnianą ścianę i zobaczyłeś przypadkowe małe grudki? Tak, to dlatego, że osoba nie wyczyściła prawidłowo drewna przed bejcowaniem lub malowaniem. Natomiast, najlepszymi produktami do czyszczenia drewna są woda z mydłem.

Rutynowa kontrola całej konstrukcji

Bardzo ważnym krokiem w kierunku prawidłowej konserwacji wiaty drewnianej jest regularne sprawdzanie każdej jej części. Zazwyczaj jest popełniany podstawowy błąd – ludzie sprawdzają tylko ściany pod kątem uszkodzeń, ale należy pamiętać, że sprawdzanie sufitów pod kątem pęknięć jest równie ważne. Może to być żmudne, ale sprawdzanie każdej części wiaty z drewna pod kątem obecności owadów, pleśni czy pęknięć ma kluczowe znaczenie. Taką czynność należy powtarzać mniej więcej co miesiąc, aby upewnić się, że nie pojawiają się żadne świeże pęknięcia ani uszkodzenia. Jest to bardzo naturalna rzecz do zrobienia i może pomóc w powstrzymaniu pogorszenia się jakichkolwiek problemów, które mogą okazać się kosztowne w naprawie. Pamiętaj, aby szukać możliwych defektów wszędzie, w środku, na dachu, etc. Jeśli nie jesteś ostrożny, pęknięcia w wiacie drewnianej będą przepuszczać wodę z deszczu lub topniejącego śniegu, co może mieć katastrofalne skutki.

Naprawianie drobnych i większych uszkodzeń

Aby Twoja wiata na samochód była utrzymana w jak najlepszym stanie, należy naprawiać wszelkie drobne i większe uszkodzenia w drewnie tak szybko, jak to tylko możliwe. Kupując lub budując wiatę drewnianą na własną rękę należy upewnić się, że wybieramy odpowiedni rodzaj drewna. W tym celu, należy przede wszystkim sprawdzić, czy materiał został odpowiednio wysuszony sztucznymi lub naturalnymi metodami oraz czy został on poddany obróbce chemicznej. Pamiętaj, że nie musisz sam naprawiać pęknięć w drewnie, możesz wynająć do tego celu ekspertów w swoim fachu. Jeśli, jednak zdecydujesz się zrobić to sam to najlepszym rozwiązaniem jest użycie masy szpachlowej do drewna – wypełniacza do szczelin. Można również uszczelnić pęknięcia w drewnie za pomocą uszczelniacza. Najważniejsze jest natychmiastowe naprawienie wszelkich niedoskonałości w drewnie tak, aby jego stan się nie pogorszył. Pęknięcia i ciemne plamy to naprawdę częste problemy, jeśli chodzi o wiaty drewniane. Ciemne plamy powstają z powodu pleśni, która rozwija się przez rozpryski deszczu. Możesz łatwo wyczyścić te plamy przy użyciu wody zmieszanej z roztworem wybielacza. Tak przygotowaną substancję należy rozprowadzić szczotką lub gąbką.

Ponowne malowanie/bejcowanie drewna

Właściwa konserwacja wiaty drewnianej obejmuje rutynowe czyszczenie, naprawy i malowanie. Jeśli farba lub bejca zdążyła już wyblaknąć jest to znak, że należy ponownie pomalować drewnianą powierzchnię wiaty. Jest to niezbędny krok, który sprawi, że drewno będzie chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Przede wszystkim, barwienie ochroni wiatę drewnianą przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak nadmierne promienie słoneczne i obfite deszcze. Rozpoczynając nakładanie produktu, najlepiej jest zacząć od góry i schodzić w dół. Farba może kapać, a chodzenie od góry do dołu ułatwia zapobieganie problemom związanym z powstawaniem zacieków. W końcu chcesz, aby Twój drewniany garaż dobrze wyglądał. Najważniejszą kwestią podczas procesu malowania jest wybór odpowiedniego produktu – wybrana farba lub bejca powinna wytrzymać wszelkie warunki pogodowe. Zasadniczo, jest kilka rodzajów substancji do pokrywania drewna. Dostępne są produkty na bazie wody, na bazie rozpuszczalników i spirytusu, lub na bazie oleju. Substancje do drewna na bazie wody są wodoodporne i nie wymagają gruntowania. Te na bazie rozpuszczalników i spirytusu zapewniają lepszą ochronę i są trwalsze. Natomiast, produkty na bazie oleju najlepiej chronią drewno przed promieniami UV. Wybór głównie zależy od lokalizacji w jakiej znajduje się wiata drewniana.

Przede wszystkim, nie śpiesz się

Pośpiech jest złym doradcą i to powiedzenie sprawdza się doskonale, jeśli chodzi o konserwację wiaty drewnianej. Nie spiesz się podczas czyszczenia, malowania i sprawdzania swojej wiaty z drewna. Po wyczyszczeniu, jak i malowaniu, daj sobie czas, aby wiata dobrze wyschła. Nie ekscytuj się zbytnio i nie próbuj robić wszystkiego na raz. To błąd, który popełnia wiele osób – chcą zrobić wszystko na szybko, co powoduje wiele kosztownych problemów. Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że jest to czynność, która jest do zrobienia co miesiąc, więc warto jest dobrze zaplanować sobie cały proces z wyprzedzeniem.

Podsumowując, gdy wiata drewniana zostanie wyczyszczona, to następnym krokiem jest jej pomalowanie. Upewnij się, że wiesz z jakiego gatunku drewna jest wiata, aby wiedzieć, jakiego produktu użyć – farby, bejcy, uszczelniacza, etc. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać wiatę i bądź na bieżąco z konserwacją. Zastosuj impregnat, aby wzmocnić strukturę drewna, ale wcześniej pozbądź się zgnilizny i pleśni. Wykonując swoją regularną konserwację, powinieneś również wziąć pod uwagę funkcjonalność i cechy swojej wiaty drewnianej. Jeśli weźmiesz sobie do serca te wskazówki, to będziesz miał pewność, że Twoja wiata drewniana pozostanie w nienagannej kondycji na bardzo długo – a Twój samochód będzie miał bezpieczne schronienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here