Odpowiedni wypoczynek w nocy jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na regenerację całego organizmu. Dobra jakość snu wpływa bezpośrednio na samopoczucie, poziom energii, a także odporność i funkcjonowanie organów wewnętrznych, dlatego warto zapewnić sobie komfortowe warunki w sypialni.

Jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na jakość snu?

Bezpośredni wpływ na jakość snu, a co za tym idzie regenerację, ma wiele czynników. Do najważniejszych należą z całą pewnością: temperatura panująca w pomieszczeniu, a także światło czy różnego rodzaju dźwięki. W celu zapewnienia sobie spokojnego snu, najlepiej w miarę możliwości zadbać o zaciemnienie sypialni oraz ciszę.

Kolejnymi czynnikami, które mają ogromny wpływ na jakość wypoczynku nocnego są materiały, które nas otaczają. Najlepiej korzystać jest z bielizny nocnej oraz pościeli, które zostały wykonane z naturalnych materiałów. Pozwalają one na swobodny przepływ powietrza, pomagają regulować temperaturę, a także nie powodują podrażnień skóry.

Pościel dopasowana do temperatury panującej w otoczeniu

Wiele osób posiada jeden komplet pościeli, z którego korzysta przez cały rok, niezależnie od temperatury, która panuje w mieszkaniu. Jednak zwłaszcza osoby, które mają problemy z odpowiednią jakością snu powinny zadbać o dopasowanie grubości kołdry do panującej pory roku.

Obecnie w większości sklepów można bez problemów zakupić zarówno cieńsze kołdry przeznaczone na ciepłe noce, jak i grubsze, które zapewnią ciepło podczas chłodniejszych pór roku. Oprócz grubości należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana oraz jej wypełnienie.

Kołdry obciążeniowe – pomoc w problemach ze snem

Dla osób, u których problemy ze snem są związane między innymi z autyzmem, zaburzeniami lękowymi czy depresją polecane są kołdry obciążeniowe, które działają wyciszająco na układ nerwowy. Pomagają one w łatwy sposób pozbyć się nadmiernego napięcia mięśniowego, a także pomagają zredukować poziom odczuwanych lęków.

Przy stosowaniu kołder obciążeniowych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich indywidualny dobór. Optymalne efekty można osiągnąć stosując kołdrę o wadze wynoszącej ok 5-15 % wagi ciała danej osoby. Ze względu na zwiększoną wagę należy również zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vege Home

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here