Wydaje się, że dyski SSD są coraz częściej wybierane nie tylko jako pamięć do przechowywania plików, ale przede wszystkim jako główny dysk pamięci w komputerze czy laptopie. Decydując się na dysk M.2 1TB warto jednak zastanowić się, czy lepszym wyborem będzie SATA czy może NVMe. Podpowiemy, czym różnią się oba rodzaje dysków oraz który z nich warto wybrać.

Dysk M.2 1TB, czyli jaki?

Dysk M.2 1TB to nic innego jak format dysku. Na rynku znajdziemy dyski U.2, 2.5”, mSATA i właśnie M.2. Te ostatnie przypominają wielkością listek gumy do żucia i są dużo mniejsze niż np. dysk 2,5”. Jest to standardowe rozwiązania do laptopów i notebooków. Bez problemu można je zainstalować na płycie głównej. Istotną informacją jest fakt, że długość M.2 1TB zależy od jego pojemności. Dłuższe dyski mają po prostu więcej chipów pamięci NAND flash. Wybierając tego typu dysk do naszego komputera warto sprawdzić, czy w płycie głównej znajduje się odpowiednie gniazdo na M.2.

Dysk SSD M.2 1TB SATA

Mówiąc o różnicach dysków SATA i NVMe mamy na myśli oczywiście dwa różne interfejsy. SATA korzysta z interfejsu używanego w przypadku dysków twardych. Niestety oznacza to również, że dyski te prezentują najniższą klasę wśród dysków SSD pod względem wydajności.

Interfejs SATA już od dawna wykorzystywany był w pamięciach masowych. Niestety nie jesteśmy w stanie już nic więcej wyciągnąć z tej technologii, dlatego M.2 SATA, mimo że jest dyskiem SSD, pod względem wydajności wypada słabo. Maksymalny limit interfejsu SATA, to przepustowość rzędu 600 MB/s. Czy to jednak oznacza, że bezwzględnie powinniśmy zawsze wybierać dyski NVMe? Niekoniecznie. Warto pamiętać, że nie każdy laptop czy komputer jest kompatybilny ze standardem NVMe, który jest stosunkowo nowy. W takim wypadku dysk SSD M.2 1TB SATA będzie jednak lepszym rozwiązaniem.

SSD M.2 1TB NVMe

Dyski SSD M.2 1TB NVMe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują protokół NVMe. Dzięki magistrali PCIe oferują one najwyższy możliwy poziom wydajności i szybkości – oczywiście w zależności od standardu PCIe. Korzystając z gniazd PCIe komunikują się z procesorem bezpośrednio. Nie wykorzystują do tego sterownika SATA, który jest dużo wolniejszy od NVMe.

Jak jednak ta szybkość i wydajność wygląda w praktyce? Przykładowo dysk SSD M.2 1TB 990 PRO PCle 4.0 NVMe™ oferuje szybkość zapisu/odczytu sekwencyjnego na poziomie 7450/6900 MB/s*. Dla naszego komputera oznacza to znacznie szybsze uruchamianie systemu komputerowego, jak i samych programów czy gier. Jeśli więc Twój laptop czy komputer obsługuje ten protokół dysku i chcesz poprawić wydajność laptopa czy np. zależy Ci na szybszym ładowaniu kolejnych tekstur gier, warto postawić na M.2 1TB NVMe.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny wybór, sprawdź wymagania płyty głównej, by wiedzieć, jaki dysk jest z nią kompatybilny. Nawet jeśli komputer posiada odpowiednie gniazdo M.2, może się okazać, że wspiera jedynie standard PCIe 3.0. Wówczas nawet jeśli zakupisz dysk PCIe 4.0, nie wykorzystasz pełni jego możliwości.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego. * Konfiguracja systemu testowego: 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5800X CPU@3.80GHz, DDR4 3600MHz 16GBx2 (PC4-25600 Overclock), System operacyjny – Windows 10 Pro 64bit, Chipset – ASRock-X570 Taichi* Aby zmaksymalizować wydajność dysku 990 PRO należy sprawdzić na stronie Intel lub AMD, czy system obsługuje standard PCIe 4.0. *Wersja 4TB zadebiutowała na rynku w 2023 roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here