Wbrew pozorom wybór żelazka wcale nie jest taki łatwy, na jaki wygląda. Trzeba wziąć pod uwagę różne parametry, które będą pomagały nam w prasowaniu. Mało, kto lubi prasować, dlatego im szybciej uda nam się to zrobić tym będzie lepiej. To, dlatego wybór żelazka to ważna sprawa i trzeba znać się na tym albo, chociaż poszukać przydatnych dla nas informacji.

Wtedy na pewno wybierzemy to, co najlepsze i będziemy bardzo zadowoleni. Oczywiście pod warunkiem, że można być zadowolonym z zakupu żelazka, ale naprawdę są takie osoby, które lubią prasować całymi dniami. Właśnie dla nich wypuszczane są na rynek coraz to nowsze żelazka, które idealnie dla nich pasują.

Żelazko przewodowe i bezprzewodowe

Trzeba się zastanowić nad tym ile chcemy wydać na takie żelazko. Im mamy więcej pieniędzy tym lepszy model można wybrać. Obecnie mamy na rynku żelazka bezprzewodowe i takie, które przewód mają. Jeśli przeszkadza nam plątanie się pod nogami kabli od żelazka to warto wybrać model bezprzewodowy. Wiele osób się na niego decyduje, dlatego i my możemy sprawdzić jak to wszystko wygląda. Jeśli chodzi o żelazko bezprzewodowe to trzeba się nauczyć nim prasować.

To wszystko, dlatego że żelazko ma specjalna podstawkę, dzięki której się nagrzewa. Jeśli prasujemy i odkładamy żelazko na chwile żeby się nagrzało to niestety, ale kilka sekund nam nie wystarczy. Trzeba inaczej prasować, nieco wolniej, dlatego trzeba się zastanowić czy mamy na to czas czy jednak wybieramy tradycyjne żelazko? Najważniejsze jest to żeby to nam się dobrze prasowało, dlatego zastanówmy się, co wybrać żeby później swojej decyzji nie żałować.

jakie żelazko kupić

Z czego stopa żelazka

To jest bardzo, ale to bardzo ważne, z jakiego materiału wykonana jest stopa żelazka. Na t trzeba zwracać szczególnie uwagę. Wygoda i funkcjonalność żelazka zależne będą właśnie od tej wspominane stopy. To, dlatego sprawdzajmy czy wygodnie nam się żelazkiem prasuje i czy spełnia nasze oczekiwania. Najtańsze modele żelazek są wyposażone w stalową stopę. Poślizg takiej stopy jest bardzo mały, co oznacza, że przy większej ilości prasowania trzeba będzie wykorzystywać do tego więcej siły.  Jedyną zaletą stali jest to, że nie trzeba zbyt długo czekać aż żelazko się nagrzeje.

Bardzo popularne są żelazka, które mają stopę z teflonu oraz aluminium. To materiał, który bardzo dobrze się ślizga, ale ma wadę taką, że jest mało wytrzymały. Może się łatwo zarywać i żelazko będzie do wyrzucenia.  Można również wybrać żelazko, które ma stopę ceramiczną.  Poślizg jest bardzo dobry i łatwo prasowania również. Ceramika jest odporna na zarysowania i zadrapania, ale nieco gorzej jest z czyszczeniem takiej stopy.  Można na rynku znaleźć również żelazka, które mają stopę emaliowaną, ale tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, bo łatwo można będzie stopę zabrudzić, a jej doczyszczenie jest bardzo trudne i czasochłonne.

Nowoczesne żelazka mają stopę szafirową i tytanową. Poślizg jest bardzo dobry, odporność na zarysowania również. Jest to dobre rozwiązanie, ale są to żelazka z wysokiej półki, co oznacza, że trzeba będzie na nie przeznaczyć bardzo dużo pieniędzy.  Na rynku spotyka się również żelazka ze stopą grafitową i są równie wytrzymałe jak te tytanowe.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Moc żelazka ma ogromne znaczenie. Im wyższa moc tym mniej czekania aż żelazko pomiędzy prasowaniami osiągnie optymalna temperaturę. Warto, zatem kupić mocniejsze żelazko, ale dzięki temu będziemy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Jeśli mamy dzieci i dużo prasujemy to czas odgrywa tutaj bardzo ważną rolę.  Dzisiaj, jeśli kupujemy żelazko to tylko takie, które ma parę. Ułatwia to nasze prasowanie, dlatego trzeba sprawdzić jak dużo tej pary żelazko wypuszcza.

żelazko

Im więcej tym lepiej, dlatego taki parametr trzeba będzie bardzo dokładnie przeanalizować.  Na obecną chwilę hitem są tak zwane stacje parowe, czyli żelazko, które ma możliwość pobierania pary bezpośrednio ze specjalnego zbiornika na wodę. To rozwiązanie nowoczesne, ale i drogie, dlatego trzeba się zastanowić nad tym czy chcemy takie urządzenie kupić.  Do wyboru mamy wiele żelazek, co oznacza, że bez względu na to czy wydamy sto czy tysiąc złotych to coś dla siebie znajdziemy.

Kupując tanie żelazko nie ma się, co cudów spodziewać, bo ma słabszej klasy materiały. To droższe jest o wiele lepsze. Skoro żelazko kupujemy raz na długie lata to może byłoby dobrze wydać na nie więcej pieniędzy? Warto przenalizować sobie wszystkie oferty, a wtedy łatwiej będzie nam podjąć decyzje o tym, co wybrać dla siebie do prasowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here