Królik miniaturka to według wielu najbardziej urocze zwierzątko domowe. Gryzoń jest przyjazny i niewymagający w utrzymaniu. Po oswojeniu może stać się wspaniałym kompanem swojego opiekuna. Chcesz przygarnąć pod swój dach taką małą, puszystą kulkę? Przedstawiamy najważniejsze informacje przydatne przyszłym właścicielom królików miniaturek.

Królik miniaturka – urocze stworzenie o wielkim sercu

Każdy króliczek ma inny charakter. Niektóre osobniki są odważne i energiczne, inne skryte i lękliwe. Duży wpływ na sposób bycia zwierzątka mają pierwsze etapy jego życia. Zanim zdecydujesz się na adopcję konkretnego gryzonia, zapytaj w hodowli o jego charakter. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio przygotować się do powitania go swoim domu.

Królik to z natury nieufne stworzenie, które potrzebuje czasu na oswojenie. Twoją rolą, jako nowego opiekuna zwierzęcia, jest zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do zaaklimatyzowania. Oswojony osobnik może stać się Twoim wiernym przyjacielem! Oswojonego królika można głaskać, jednak nie powinno się nosić go na rękach, ponieważ może być to dla niego bardzo stresujące.

Podstawowe rasy królików miniaturowych

Istnieje kilka ras królików miniaturowych, które różnią się od siebie wyglądem, wagą i kolorem. Wśród najpopularniejszych wyróżnimy:

  • angorę miniaturową – ma piękne, długie futerko, waży około 1,5 kg, jest bardzo przyjazny i spokojny; niestety ma skłonności do problemów trawiennych, dlatego wymaga bardzo zdrowego, odpowiednio zbilansowanego żywienia,
  • lew miniaturka – jego cechy charakterystyczna to bujna, „lwia” grzywa i „pędzelek” na końcu ogonka; królik lwi osiąga wagę około 1,1-1,5 kg,
  • królik kalifornijski – biały króliczek z ciemną plamą pośrodku pyszczka i z ciemnymi uszami; stosunkowo duży, może ważyć nawet ponad 5 kg; jest stosunkowo spokojny,
  • karzełek Teddy – zwany również perskim; ma długą sierść i ciemne oczy; waży ok. 0,8-1,7 kg.

Inne popularne rasy to: baranek miniaturka, królik holenderski, Mini Lop, karzełek niderlandzki, Mini Rex. 

Królicza dieta 

Króliki to zwierzęta roślinożerne, które głównie żywią się siankiem. Siano powinno stanowić około 80% króliczej diety. Poza siankiem w głównym jadłospisie gryzonia mogą znaleźć się zioła i korzenie, które są źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Wśród bezpiecznych dla królików ziół możemy wymienić babkę lancetowatą, mniszka lekarskiego, liście brzozy, melisę oraz chabra bławatka. Uzupełnieniem króliczej diety mogą być owoce i warzywa – a szczególnie marchewki i jabłka. 

W sklepach zoologicznych znajdziesz również gotowe mieszanki karm dla królików. Czy warto kupować takie produkty? Oczywiście! Jednak pod warunkiem, że wyróżniają się dobrą jakością. 

Wyprawka dla królika miniaturki

W wyprawce dla królika przede wszystkim powinna znaleźć się porządna, odpowiednio duża klatka. Najlepszym wyborem jest model o wymiarach ok. 100×60 cm i wysokości ok. 40 cm. Klatka będzie służyć za króliczy domek przez długi czas, dlatego musi być wytrzymała i komfortowa.

Zamiast klatki można wybrać specjalny kojec, o wysokości ogrodzenia minimum 100 cm. Kojec może zajmować sporo miejsca, dlatego jest to dobre rozwiązanie wyłącznie do domów i mieszkań o dużym metrażu.

W wyprawce nie może zabraknąć miseczki, poidełka i paśnika oraz akcesoriów do pielęgnacji. Powinieneś kupić także kuwetę oraz specjalne trociny dla królików.

Kompletując wyprawkę dla królika miniaturki, zajrzyj dla sklepu internetowego AquaelZoo. Jego propozycją są wszystkie niezbędne akcesoria dla króliczków – od solidnych klatek aż do niewielkich poidełek. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych producentów, w tym od znanej marki Comfy.

W ofercie sklepu aquaelzoo.pl znajdziesz również karmy pełnoporcjowe zawierające składniki o doskonałej jakości, smaczne i aromatyczne zioła, a także zdrowe przekąski, które znakomicie uzupełnią dietę pupila i będą prawdziwą ucztą dla króliczego podniebienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here