Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych zmysłów ludzkich. Narządem, który umożliwia prawidłowe jego funkcjonowanie są oczy. Aby mogły one spełniać potrzeby ludzi należy o nie odpowiednio dbać. Jak wiadomo nie zawsze jednak organ ten jest zdrowy i funkcjonuje poprawnie. W niektórych przypadkach rozwijają się wszelkiego rodzaju wady, które mogą być cechą wrodzoną człowieka, jak również zaburzeniem nabytym. W obecnych czasach można zauważyć coraz więcej chorób, które w pewien sposób można zwalczyć, niwelować lub zatrzymać ich rozwój. Dlatego tak ważnym działaniem są regularne wizyty okulistyczne.

Kim jest specjalista od wzroku? Jakie działania wykonuje? Czym się zajmuje okulista?

Specjalista okulistyki to lekarz, którego zadaniem jest dbanie o wzrok swoich pacjentów. Zaczynając od profilaktyki, przechodząc przez diagnostykę, leczenie, dobieranie soczewek i okularów po sprawdzanie efektów wprowadzonej terapii. W ten sposób możliwe jest wyodrębnienie kilku gałęzi okulistyki. Dokładny opis wszystkich specjalności znajduje się na witrynie wrosinski.pl. Specjaliści z renomowanej kliniki zapewniają opiekę zarówno dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym, jak i seniorom.

Co jest podstawowym zadaniem specjalistów? Do głównych zadań okulisty należy przede wszystkim wykonanie odpowiedniego badania. Tego rodzaju konsultacja rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem lub jego opiekunem – w przypadku, gdy badaniu podlega malutkie dziecko. Kolejnym punktem wizyty jest wykonanie badania komputerowego, jak również popularnie nazywane czytanie tablicy.

Profesjonalny okulista Poznań wykonuje szereg działań, by ocenić nieprawidłowości lub zaburzenia występującej w gałce ocznej. Wśród najpopularniejszych działań wyróżnia się wykonanie badania na:

  • pole widzenia – ustalenie objętości widzianego obszaru przez pacjenta, bez poruszania gałką oczną. Pozawala określić zakres widzialności narządu wzroku.
  • ocena ostrości wzroku – najczęściej wykonywane przy pomocy specjalnych narzędzi komputerowych. Nowoczesne technologie pozwalają w bardzo precyzyjnym stopniu ocenić i ustalić dane wartości.
  • widzenie barw – badanie to najczęściej przeprowadzane jest u chłopców i mężczyzn. Dotyczy ono prawidłowego rozróżniania barw, jak również wykrycia choroby, jaką jest daltonizm.

W przypadku wykrycia jakiejkolwiek wady, bardzo ważna jest ocena jej postępu i stan zdrowia pacjenta. Wiele z wad możliwe jest do korygowania za pomocą soczewek lub specjalnych szkieł. Niektóre wymagają przyjmowania specjalnych środków i preparatów medycznych. Nawilżanie oka, stosowanie kropel lub różnego rodzaju maści pozwala zadbać o higienę oka, jak również zapobiegać poszczególnym schorzeniom.

Niestety w niektórych sytuacjach jedynym i ostatecznym rozwiązaniem jest wykonanie specjalistycznego zabiegu lub operacji. Działania te dobiera się w stosunku do jednostki chorobowej oraz jej poziomu rozwoju. Wśród najczęściej operowanych wad można wyróżnić: zaćmę, jaskrę, korekcję wzroku wykonywaną laserowo – krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, itp.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here