Próby wątrobowe są to badania biochemiczne, które umożliwiają ocenę funkcjonowania wątroby. W krwi oznaczony jest poziom enzymów wątrobowych – aminotransferazy alaninowej, aminotransferazy asparaginianowej, fosfatazy zasadowej oraz gammaglutamylotranspeptydazy oraz bilirubiny. Wzrost stężenia związków tego typu może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby oraz przebiegu wirusowego zapalenia wątroby, marskości, uszkodzenia toksycznego narządu czy niedrożności dróg żółciowych. Czym dokładnie są próby wątrobowe, kiedy są oznaczane? Jakie są ich normy i jak przebiega badanie? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/proby-watrobowe-wskazania-przebieg-badania-normy-i-interpretacja/
Próby wątrobowe – czym są?
Próby wątrobowe są to parametry, które oznaczone są we krwi. Ich stężenie zależy przede wszystkim od funkcjonowania wątroby. Wątroba jest to narząd o dużej ilości funkcji. Między innymi zalicza się do niej funkcji magazynujących, detoksykujące i metaboliczne. Uszkodzenie komórek tego narządu oraz zaburzenia ich funkcjonowania może towarzyszyć charakterystycznym zmianom biochemicznym. Może to doprowadzić między innymi do wzrostu stężenia enzymów, które uwalniają się z komórek wątrobowych oraz związków metabolizowany przez wątrobę.
Próby wątrobowe – kiedy są oznaczane?
Na samym wstępie należy wspomnieć, że próby wątrobowe są badaniem, które można wykonywać profilaktycznie, raz do roku, w celu oceny funkcjonowania wątroby. Do oznaczenia takich prób są przede wszystkim podejrzenia chorób wątroby, które mogą objawiać się poprzez:
- zażółcenie skóry i błon śluzowych
- osłabienie i zmęczenie
- bóle w podżebrzu
- brak apetytu
- nudności i wymioty
- spadek masy ciała
- świąd skóry
- wzdęcia
- wzrost obwodu brzucha
- spadek libido
- krwawienia z nosa i z dziąseł
- powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn
- biegunki
Jakie są normy wyników prób wątrobowych?
Prawidłowe wyniki prezentują się następująco:
- AspAt 15 – 40 U/ l u mężczyzn oraz 10 – 30 U/ l u kobiet
- AlAt poniżej 35 U/ l
- GGTP 6 – 19 U/ l
- fosfataza zasadowa 30 – 120 U/ l
- bilirubina poniżej 1 mg/ dl.
W jaki sposób przebiega badanie wątrobowych?
Próby oznaczane są w próbkach krwi żylnej, która pobrana jest na czczo. Badanie to nie wymaga uprzedniego przygotowania się poza tym, żeby ostatni posiłek spożyć 12 godzin przed wykonanym badaniu. Zalecane jest jednak wypicie szklanki wody. Co więcej dzień przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu oraz ciężkostrawnych potraw.
Zobacz też: http://www.wime-art.pl/zoltaczka-typu-c-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy/