Przejęcie danej firmy może nastąpić za pomocą użycia różnych narzędzi i działań. Jakie działania zazwyczaj obejmuje? Czym się cechuje taka operacja?

Przejęcia firm

Przejęcie firmy może nastąpić przez zakup udziałów/akcji, zakup majątku danej firmy, uzyskanie pełnomocnictwa (na walnym zgromadzeniu), prywatyzację spółki publicznej lub wspólne przedsięwzięcia. To ostatnie odnosi się do aspektów związanych z wydzielonymi aktywami, gdzie dany akcjonariusz posiada większość odnośnie prawa głosu. Przymusowe likwidowanie firmy nie jest w żaden sposób związany z pojęciem przejęcia przedsiębiorstwa. Obowiązki oraz prawa właściciela zostają przeniesione na nową osobę wraz z dniem przejęcia. Okazuje się, że taki proces nie jest podstawą do zwolnienia grupy pracowników, jednak w przepisach prawnych nie zabrania się takich działań (mogą dotyczyć przyczyn technicznych, organizacyjnych lub ekonomicznych).

Integracja po przejęciu

Każdy rodzaj przejęcia wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca pragnący przejąć daną firmę, zazwyczaj liczy na dodatkowe korzyści i zyski w przyszłości. Warto zauważyć, że w tym przypadku integracja powinna rozpocząć się już przed transakcją – przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy elementy danej firmy pasują do profilu jego działalności. Warto zatem poznać dogłębnie procesy sprzedażowe, dział HR, podatki, księgowość i finanse. Nie należy zapominać o tych kwestiach, gdyż są bardzo ważne podczas podejmowania dalszych działań. Oczywiście trzeba też pamiętać o wielu innych aspektach działalności firmy przejmowanej, poznaniu rynku i klientów. Na początku może dojść do pewnego wzrostu kosztów i lekkiego chaosu organizacyjnego. Dopiero po pewnym czasie i odnalezieniu się w innym otoczeniu możliwe będzie wygenerowanie zysków.

Niezwykle ważne w procesie przejęcia firm są planowane działania i mierzenie siły na zamiary. Ambitny plan integracji potransakcyjnej pozwoli zrealizować cele polityki firmy i uzyskać wiele korzyści płynących z przejęcia danej organizacji. Poznanie otoczenia firmy jest niezbędnym elementem przejęcia – bez tego nie można mówić o osiągnięciu sukcesu. To ryzykowne posunięcie może dać całkiem nowe możliwości i kształtować dalszą ścieżkę zawodową.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here