Prokrastynacja to nawyk odkładania wszystkiego na później. Może mieć wiele przyczyn i wynikać z perfekcjonizmu, obawy przed konsekwencjami błędnego wykonania zadania lub samej jego złożoności. Nie dotyczy ona zwykle spraw błahych, a poważnych zobowiązań czy wyzwań osobistych. Prokrastynacja bardzo często bywa nazywana syndromem studenta. Jak sobie z nią poradzić? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/prokrastynacja-czyli-odwlekanie-jak-ja-pokonac/ 

Prokrastynacja nie musi być negatywna 

Zanim powiemy wam, w jaki sposób walczyć z prokrastynację, dobrze jest wspomnij, że nie posiada ona jedynie negatywnych cech. Ma również swoją dobrą stronę. Czasem odkładanie zadania na ostatnią chwilę przynosi korzyści, jeżeli zastosujemy do tego odpowiednie podejście. Przede wszystkim zwlekanie z czynnościami może dać nam więcej czasu na zebranie informacji o wykonywanym zadaniu. Innymi słowy pozwala, żeby nasze emocje opadły i żebyśmy ze spokojem podeszli do zadania. 

Zwalczanie prokrastynacji

Jednym z najlepszych sposobów na zwalczenie prokrastynacji jest dążenie do celu w twoim życiu. Niezależnie od tego, czy jest to coś banalnego, jak na przykład ukończenie eseju, czy ciężkiego jak przebiegnięcie maratonu po raz pierwszy odcinek C może skupiać energię oraz zapewniać impuls do działania i załatwienia sprawy. Opłaca się wyznaczyć sobie realistyczne cel. Stawianie nierealistycznych celów sprawi tylko, że staniemy w pozycji rozczarowania, co zniechęci nas do podjęcia dalszych działań. 

Aplikacje zwiększające produktywność 

W dzisiejszych czasach dobrze jest wspomóc się aplikacjami zwiększającymi produktywność. Leżę, w której świat ogarnęły smartfony, istnieje prawie nieskończona ilość wysokiej klasy aplikacji oraz programów, które możemy zebrać ze sobą, gdziekolwiek jesteśmy. W celach zwiększenia swojej produktywności dobrze jest korzystać z aplikacji listy rzeczy do zrobienia, które ułatwią nam tworzenie listy zadań, które będziemy wykonywać w ciągu danego dnia, a następnie zaznaczenie ich podczas ich wykonywania. Posiadanie takiej listy zadań jest świetnym sposobem na uporządkowanie dnia oraz skupienie się na tym, co danego dnia jest ważne.

Zobacz też: http://www.wime-art.pl/czym-jest-wielozadaniowosc-i-jak-na-nas-wplywa/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here