Kwiaty stanowią przepiękną dekorację każdego domu. Niestety nie każdy może się pochwalić dobrą ręką do kwiatów. Utrzymanie ich w idealnym stanie wymaga wiele pracy i posiadania wiedzy na temat tego, w jaki sposób pielęgnować poszczególne gatunki. Wiele ludzi wybiera więc kwiaty cięte. Bukiet takich kwiatów prezentuje się równie pięknie, jak te doniczkowe, ale nie wymaga od nas tak dużej uwagi.

Ponadto, kiedy kwiaty zwiędną wystarczy, że kupimy nowy bukiet. Chyba że nie mamy zupełnie głowy do kwiatów. Wówczas pozostaje nam wybór tych sztucznych. Zamiast jednak kupować sztuczne kwiaty, możemy wykonać je sami. Ten artykuł jest więc dla ciebie, jeśli chcesz się dowiedzieć jak zrobić kwiatki z bibuły.

Pierwsze skojarzenie z bibułą to zapewne szkolne zajęcia plastyczne. Bibuła to bardzo wdzięczny i wszechstronny materiał, który przyda się nie tylko w szkole. Idealnie sprawdzi się jako element dekoracji w domu. Do naszego projektu będziemy potrzebować następujących materiałów: bibuła, nożyczki, klej na gorąco, nitka oraz patyczki do szaszłyków, które posłużą nam za łodygę.

Jak zrobić różę z bibuły?

Bibułę tniemy na prostokątne kawałki. Bierzemy kawałek i zaginamy jeden z rogów w dół. Przytrzymując prawym kciukiem powstałe zagięcie ponownie zaginamy bibułę. Na powstałym zagięciu układamy kciuki z każdej strony i delikatnie skręcamy. Powinno to wyglądać podobnie do skręconego papierka od cukierka. Właśnie dlatego metodę tę nazywamy cukierkową. Powtarzamy tę czynność na całej długości paska bibuły. W ten sposób powstaną płatki róży.

Kiedy dojdziemy do końca paska i stworzymy już płatki, zwijamy pasek bibuły w rulonik. Pamiętając o tym, aby nie rolować kwiatka zbyt mocno, by go nie uszkodzić. Po zwinięciu delikatnie ugniatamy kwiatek po bokach i z góry, tak by całość wyprostować i nadać pożądany kształt. Następnie końcówkę naszej róży mocno związujemy przy pomocy nitki, a płatki delikatnie odginamy, by kwiat, jak najlepiej odzwierciedlał kształt prawdziwej róży.

Tak wykonane kwiatki możemy przykleić do stoika. Jeśli jednak chcemy z nich stworzyć bukiet, który będzie przypominał kwiaty cięte, kolejnym krokiem będzie wykonanie łodygi i liści. Do wykonania liści będziemy potrzebować zielonej bibuły, z której odcinamy dłuższy prostokątny kawałek, po czym tniemy go na mniejsze, ale nie na wprost, a pod kątem.

jak zrobić kwiatki z bibuły

Następnie zaokrąglamy boki, tak by bibuła przybrała bardziej opływowy kształt liścia. Aby nadać listkom charakterystyczny kształt liści róży lekko je strzępimy, a końcówkę zakręcamy. Następnie przygotowujemy charakterystyczne „wąsy”, czyli cienkie liście, które znajdują się zaraz pod pąkiem róży. Potrzebujemy w tym celu prostokątnego kawałka bibuły. Składamy prostokąt trzykrotnie na pół. Następnie na końcach odcinamy po kawałku w taki sposób, by powstały nam jakby stożki.

Wykonaną wcześniej róże lekko ścinamy po skosie poniżej miejsca, w którym zawiązaliśmy ją nitką. Ten zabieg sprawi, że całość będzie się ładnie zwężała ku dołowi i dobrze imitowała prawdziwą różę. W środek kwiatka wbijamy patyczek. Jako łodygę możemy również wykorzystać drut florystyczny. Należy pamiętać, by nie przebić drutem róży na wylot. Drut przyklejamy do róży przy pomocy kleju na gorąco. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz kwiat nie rozleci się po jakimś czasie.

Przyklejamy „wąsy”, tak by ładnie zakryć dolną część kwiatka. Kolejnym krokiem będzie obwinięcie patyczka lub druta zieloną bibułą. Odcinamy cienki pasek bibuły i przyklejamy do górnej części kwiatka, po czym obwijamy patyczek, ugniatając przy tym bibułę. Kiedy owiniemy górną część doklejamy także liście, po czym zawijamy patyczek do samego końca. Pamiętajmy, by zrobić to mocno i ściśle, tak by kwiatek się nie rozleciał.

bibuła

Jak zrobić żonkila z bibuły?

Jeśli chcemy urozmaicić nasz bukiet prócz róży z bibuły możemy wykonać także żonkile.

Z bibuły w kolorze żółtym wycinamy prostokąt. Lekko go rozciągamy, a następnie składamy w harmonijkę. Odcinamy boki po obu stronach i tworzymy w ten sposób charakterystyczne szpiczaste płatki żonkila. Z pomarańczowej bibuły wycinamy mniejszy prostokąt, lekko rozciągamy i składamy w harmonijkę. Następnie z jednej strony zaokrąglamy, ale nie przecinamy boków.

Rozkładamy i zamkniętymi nożyczkami delikatnie odchylamy na zewnątrz. Z małego kawałka bibuły zwijamy pręcik, dookoła którego zawijamy wcześniej przygotowaną pomarańczową bibułę. Dookoła powstałej konstrukcji układamy płatki, które zawiązujemy przy pomocy nitki. W środek wbijamy patyczek i obwijamy go tak samo, jak w przypadku róży.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here