W czasach, kiedy w każdym sklepie oferują nam praktycznie taki sam asortyment coraz częściej odczuwamy potrzebę wyróżnienia się. Nie chcemy już posiadać tego, co tysiące innych ludzi. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale także wnętrz naszych domów i mieszkań. Nie cieszą już tak bardzo naszego oka meble z popularnej szwedzkiej sieciówki.

Chcemy mebli nie tylko trwałych i ładnych, ale przede wszystkim oryginalnych. Problemem może być jedynie wysoka cena takich produktów. Właśnie dlatego w szybkim tempie popularność zdobywają wszelkiego rodzaju kreatywne projektu typu zrób to sam. Wystarczy dobry pomysł i odrobina zdolności manualnych, by wyczarować jedyne w swoim rodzaju, piękne i niepowtarzalne meble.

Obecnie w każdym domu, w salonie, znajduje się duża i wygodna sofa lub narożna kanapa. Idealnym jej uzupełnieniem są pufy, które przydadzą się podczas rodzinnych spotkań i domowych imprez.

Sprawdźmy w takim razie jak zrobić pufę

Na początek coś prostego, czyli pufa wykonana na bazie zwykłej, drewnianej skrzynki. Najważniejszym jej elementem będzie właśnie owa skrzynia. Możemy kupić tradycyjną skrzynkę. Coś podobnego do tych, w których sprzedawane są np. jabłka. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie jednak odpowiedniej wielkości skrzynia z otwieranym wiekiem. Dzięki temu będzie spełniała nie tylko funkcję wygodnego siedziska, ale także miejsca do przechowywania, co jest bardzo istotne, jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt przestronne.

Skrzynię możemy polakierować lub pomalować na wybrany przez nas kolor albo po prostu zostawić saute. Do przygotowania siedziska będzie nam potrzebna gąbka, owata i materiał, pod którym ukryjemy wypełnienie, a także taker, czyli ręczny zszywacz tapicerski oraz zszywki. Po zabezpieczeniu drewna farbą i/lub lakierem możemy przejść do przygotowania poduszki na siedzenie. Docinamy gąbkę do rozmiarów skrzynki. Następnie układamy na niej gąbkę. Możemy ją przykleić, by mieć pewność, że nie będzie się przesuwać, ale nie jest to konieczne.

Kolejnym krokiem jest ułożenie na gąbce owaty. Przycinamy ją w taki sposób, żeby można było zagiąć ją pod spód z każdej strony. Na koniec docinamy materiał do odpowiedniej wielkości i mocno naciągając na gąbkę, przy użyciu zszywacza tapicerskiego przytwierdzamy do wieka skrzyni.

kanapa w salone

Jeśli jednak wybraliśmy skrzynię nieotwieraną, wówczas docinamy gąbkę do wielkości skrzyni, owijamy ją owatą, a następnie zszywamy materiał tak jakbyśmy chcieli wykonać poszewkę na poduszkę. Jako zapięcie wszywamy suwak, dzięki czemu będzie można ściągnąć poszewkę i łatwo ją wyprać. Wkładamy gąbkę owiniętą owatą do poszewki i tak wykonaną poduszkę układamy na podstawie naszej pufy.

Wielbicielom stylu nowoczesnego może spodobać się pomysł pufy wykonanej ze starej opony samochodowej. Do jej wykonania oprócz opony będziemy potrzebować: jutowy sznurek, materiał, zszywacz tapicerski, klej na ciepło i specjalny pistolet, sklejkę, piankę tapicerską oraz wkręty i wkrętarkę. Podstawą naszej pufy będzie opona samochodowa. Możemy oczywiście zostawić ją w wersji surowej, ale o wiele lepiej będzie się prezentowała, jeśli obwiniemy ją jutowym sznurkiem.

Przytwierdzamy sznurek do opony przy pomocy kleju na gorąco. Następnie przechodzimy do tapicerowania. Z arkusza sklejki wycinamy dwa okręgi o średnicy większej niż środek wybranej przez nas opony. Jedną część przytwierdzamy przy pomocy wkrętów do opony. Drugą wykorzystamy jako podstawę poduszki. Wcześniej jednak docinamy do wielkości sklejki gąbkę. Kiedy już to zrobimy ucinamy także odpowiedni kawałek materiału, którym obijemy siedzisko pufy.

pufa

Pamiętaj jednak, że powinno być go odrobinę więcej tak, by można było bez problemu zagiąć materiał pod spód i przytwierdzić go zszywkami. Na wyciętym okręgu układamy gąbkę. Możemy ją przykleić do sklejki. Dzięki temu pozostanie na miejscu przez cały czas. Następnie układamy i naciągamy materiał tak, by nie tworzyły się na nim nieestetyczne marszczenia. Zaginamy go pod spód i przytwierdzamy zszywkami do sklejki. Teraz pozostało jedynie umieścić poduszkę na pufie i cieszyć się nowym, własnoręcznie wykonanym meblem.

Ciekawym pomysłem jest też pufa wykonana z walizki

W tym celu warto poszukać, na pchlim targu lub a sklepie z antykami, walizki w stylu vintage. W tym wypadku będzie to coś pomiędzy pufą a fotelem. Przygotowujemy dwie poduszki, które stworzymy podobnie jak w przypadku powyższych projektów. Umieszczamy poduszki w obu połówkach walizki. Aby nasza pufa mogła stać będzie potrzebowała nóżek. W internecie znajdziemy szeroki asortyment nóg meblowych w stylu vintage. Wystarczy je zamontować i mebel gotowy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here