W dzisiejszych czasach możemy bezproblemowo zakupić leki na najróżniejsze dolegliwości. Te, które dostaniemy bez recepty, pomagają przede wszystkim na najczęściej występujące dolegliwości. Jeżeli zmagamy się z bólem brzucha, głowy, gardła, stawów to warto udać się do apteki, gdzie wraz z farmaceutą dobierzemy najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Pamiętajmy, aby nie lekceważyć żadnych objawów

Jeżeli zły stan utrzymuje się przez dłuższy czas, to musimy udać się do gabinetu lekarskiego. Oczywiście bywa tak, że przeziębienie, zatrucie pokarmowe itd wyleczymy z powodzeniem sami, jednak musimy być czujni i dopilnować tego, aby sytuacje nie powtarzały się zbyt często. Najlepiej będzie, gdy odpowiednio o siebie zadbamy. Na początek warto przeanalizować co spowodowało, że jesteśmy chorzy.

Unikajmy nieświeżych potraw oraz składników, które nam nie służą. Pamiętajmy także, aby ubierać się odpowiednio do temperatury na dworze, a przede wszystkim uważajmy przy wszelkich niebezpiecznych czynnościach. Przy aktywnościach bardzo łatwo o kontuzje, dlatego powinniśmy wyposażyć się w niezbędny sprzęt, wygodne obuwie i tak dalej.

Nawet, gdy wydaje nam się, że o siebie dbamy, to mogą pojawić się niepokojące dolegliwości. Bardzo częstym problemem jest zatrucie pokarmowe, czy też biegunka, która może wystąpić z wielu powodów. Co wywołuję biegunkę? Przede wszystkim nieświeże, przeterminowane produkty. Musimy zatem uważnie przyglądać się opakowaniom i sprawdzać, czy dany artykuł jest zdatny do spożycia. Na biegunkę mogą wpłynąć także nieumyte owoce, warzywa, czy też picie nieprzegotowanej wody.

Pamiętajmy, aby przed każdym posiłkiem dokładnie umyć ręce. Dodatkowo nieprzyjemne dolegliwości może wywołać nadmierne spożywanie tłustych potraw, najróżniejsze połączenia, a nawet wypicie kawy, czy napoju gazowanego. Winowajcą często jest także stres, niezdrowy tryb życia i nadmierne emocje. Warto zatem przyjrzeć się naszym codziennym nawykom.

koktajl

Jak zatrzymać biegunkę?

W takiej sytuacji możemy sięgnąć po skuteczny środek, który hamuje cały proces. W aptece zakupimy leki, które w niektórych przypadkach mogą być wystarczające. Dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę na nawodnienie organizmu i odpowiednią dietę. W trakcie nieprzyjemnych dolegliwości powinniśmy pić schłodzoną, niegazowaną wodę. Może to być także napar z rumianku lub mięta, czy nawet kakao na wodzie. Warto sięgać także po elektrolity, które świetnie nawodnią nasz organizm.

Na bok należy odstawić wszystkie słodzone, gazowane propozycje, soki oraz mocne herbaty i kawy. Musimy zastosować również odpowiednią dietę. Świetnie sprawdzą się kleiki ryżowe, banany, czerstwe bułki, suchary, jagody, aronia. Należy zastosować dietę lekkostrawną, a przy tym ograniczać produkty z dużą zawartością błonnika. Podczas biegunki bardzo ważne jest, aby pamiętać o stałym nawadnianiu.

Jeżeli biegunka utrzymuje się kilka dni to powinniśmy udać się do lekarza. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na inne niepokojące dolegliwości. Jeżeli towarzyszy temu gorączka, ostre bóle brzucha, a w stolcu zauważymy krew to nie możemy zwlekać i czekać aż „samo przejdzie”. Biegunka może być objawem niektórych poważnych schorzeń, które trzeba leczyć odpowiednimi lekami.

Jeżeli pomimo stosowania diety i zażywania lekarstw, które przepisał nam lekarz biegunka nie przechodzi, to musimy poprosić o szczegółowe badania. Kluczowe będzie USG, często nawet kolonoskopia, czy też tomografia komputerowa. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i nawet z pozoru błahe dolegliwości powinny nas skłonić do kolejnych badań. Jeżeli wykryjemy wcześniej problem to zaczniemy stosować leki, które przyniosą nam ulgę i pozwolą normalnie funkcjonować. W przypadku niektórych schorzeń wymagane są stałe wizyty w gabinecie lekarskim.

zatrzymać biegunkę

Jeżeli chcemy w pełni zadbać o swoje zdrowie, to warto zmienić dietę i odżywiać się zdrowo. Świetnie sprawdzą się witaminy oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Oczywiście nie możemy przesadzać. Wszystko w nadmiarze może nam zaszkodzić nawet owoce, czy też warzywa. Warto przyjrzeć się kaloryczności wybranych artykułów spożywczych, a także przeanalizować składniki odżywcze.

Jeżeli dość często zmagamy się z biegunką to powinniśmy unikać napojów alkoholowych, produktów z dużą ilością błonnika, a także należy zwracać szczególną uwagę na jakość mięs, które zakupujemy. Warto również przyjrzeć się naszym codziennym nawykom. Na przykład rozmrażanie żywności powinno odbywać się w lodówce. W temperaturze pokojowej mogą namnożyć się bakterie, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here