Astygmatyzm jest jedną z częściej występujących wad wzroku na świecie, najczęściej w połączeniu z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Z tego też powodu przez wiele lat osoby z astygmatyzmem miały problem z dopasowaniem dla siebie odpowiednich soczewek kontaktowych, korygujących naraz dwie wady wzroku, a jednocześnie skutecznie nawilżających powierzchnię oka i zapewniających odpowiedni komfort nawet w trakcie pracy przy monitorach komputerowych lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. Współczesne technologie umożliwiają jednak także osobom z astygmatyzmem korygowanie wzroku w wygodny i nowoczesny sposób.

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm regularny spowodowany jest rozproszeniem światła wpadającego do oka, które nie skupia się prawidłowo na siatkówce na skutek nieregularnego kształtu rogówki (powierzchni oka) lub soczewki, która znajduje się tuż za nią. Powoduje to, że osoby z astygmatyzmem mają przed oczami rozmazany, niewyraźny obraz, zwłaszcza w momencie kiedy usiłują dostrzec obiekty znajdujące się w oddali. Astygmatyzm może powodować także problemy z właściwą oceną odległości, co jest szczególnie groźne w przypadku osób, które prowadzą samochód, wywołuje również zmęczenie oczu, bóle głowy i konieczność częstego mrużenia oczu. Niezbędne jest więc odpowiednie skorygowanie tej wady wzroku, najlepiej jak najszybciej po jej wykryciu – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Jak korygować astygmatyzm?

Przez wiele lat głównym sposobem korygowania astygmatyzmu były cylindryczne szkła okularowe kompensujące nieprawidłowe skupianie wiązek światła i niwelujące nieostrość widzenia. Rozwiązaniem dla osób, które mimo wady wzroku chcą nadal prowadzić aktywny tryb życia, są współcześnie produkowane soczewki kontaktowe toryczne marki Acuvue, jednodniowe lub dwutygodniowe, które zostały stworzone specjalnie z myślą o astygmatyzmie. Dopasowują się one do nieregularnej powierzchni rogówki pacjenta i utrzymują we właściwej pozycji dzięki wykorzystaniu technologii ASD, nawet przy intensywnych ruchach głowy czy działaniu grawitacji. Niezwykle miękkie i delikatne soczewki dla osób z astygmatyzmem są niemal niewyczuwalne na powierzchni oka i mają wysoką przepuszczalność tlenu. Dzięki temu nawet po całym dniu spędzonym przed monitorami komputerów lub w pomieszczeniu z klimatyzacją, ich użytkownik nie ma uczucia podrażnionych i suchych oczu. Wykorzystywana w nich bowiem technologia Hydraclear Plus stabilizuje film łzowy odpowiedzialny za właściwe nawilżenie powierzchni oka i gwarantuje całodzienny komfort ich noszenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here