Każda klawiatura ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o ilość kliknięć. Im częściej z klawiatury korzystamy tym mamy większe szanse na to, że może coś się z niej zepsuć. Zwykłe membranowe klawiatury, który są tanie i ogólnie dostępne są też mniej trwałe. Wylicza się ich trwałość na około dziesięć milionów kliknięć. To dużo czy mało? To wszystko zależne jest od tego, do czego taka klawiatura jest wykorzystywana, jeśli ktoś zarabia na pisaniu to jest to tylko kilka miesięcy użytkowania.

Oczywiście, jeśli w tym czasie klawiatura się nie uszkodzi, bo różnie z tym bywa. Klawiatury mechaniczne są o wiele bardziej trwałe i wytrzymają pięć razy dłużej niż zwykła klawiatura, dlatego trzeba się zastanowić już w dniu zakupu, na co konkretnie postawić. Chcemy na tym na pewno zyskać jak najwięcej, a jeśli uszkodzi się nasza klawiatura to, co dalej? Co mamy zrobić? Czy w ogóle jest taka możliwość?

Przycisk nie działa

Jeśli przycisk przestał nam działać to trzeba będzie rozebrać klawiaturę. Na początek można zdjąć ten przycisk i sprawdzić czy coś pod niego się nie dostało albo nie zalaliśmy go kawą czy innym napojem. Może być też tak, że doszło do przerwania ścieżki i wtedy, jeśli to zauważymy to można to miejsce zlutować. Nie jest to łatwe, bo mamy tak malutkie niteczki, w której trzeba trafić żeby uzyskać jak najlepsze efekty.

Zamiast lutowania można będzie zastosować specjalny klej, ale nie oznacza to, że będzie łatwiej. Trzeba po prostu trafić w ścieżkę, a to zadanie nie zawsze jest łatwe do wykonania. Jeśli mamy drogi model klawiatury i nie radzimy sobie z naprawą to trzeba ją zanieść komuś, kto się na tym zna i wtedy taka osoba sprawdzi czy naprawa jest możliwa, a tym bardziej czy jest opłacalna.

popsuta klawiatura

Zamiana przycisków w klawiaturze

Jeśli kupujemy klawiaturę niemiecką to różni się ona przede wszystkim tym, że zamiast y mamy z. To oznacza, że trzeba będzie zamienić te przyciski tak żeby działały prawidłowo. Nie jest to trudne, bo wystarczy podważyć przycisk i zamienić go z tym drugim. Każda osoba sobie z tym poradzi, ale trzeba uważać żeby czegoś nie złamać. Zdarza się, że taka klawiatura nie działa nam w prawidłowy sposób i nadal po zmianie mamy y i z w innym miejscu.

Co wtedy można zrobić? Sprawdzamy czy w ustawieniach mamy klawiaturę programisty. To bardzo, ale to bardzo ważne i trzeba na to zwracać uwagę. Jeśli chcemy przestawić działanie tych przycisków to można wciągnąć ctrl i shift. Wtedy sprawdzamy czy nasze działanie coś dało, a jeśli nie to próbujemy do skutku. Wtedy zacznie klawiatura w prawidłowy sposób działać i właśnie tego oczekujemy.

Zalana klawiatura

Najczęstszą przyczyną problemów z działaniem klawiatury jest jej zalanie. Niestety, ale nie uważamy na to, co robimy i dochodzi do zalania klawiatury. Czy jest szansa na uratowanie takiej klawiatury? Szansa zawsze jest, ale naprawdę bardzo mała. Trzeba klawiaturę natychmiast odłączyć od komputera żeby nie doszło do zwarcia.  Teraz przyszła pora na żmudną pracę, co oznacza ze trzeba będzie wyjąć wszystkie przyciski. Warto wcześniej zrobić sobie zdjęcie, bo później będzie problemy zwłaszcza z tymi przyciskami, których, na co dzień nie używamy i tak naprawdę nie wiemy gdzie się znajdują.

Wyjmujemy wszystko, rozkręcamy klawiaturę i dostajemy się do membrany. Teraz przyszła pora na przetarcie jej spirytusem i odczekanie aż wyparuje. Wszystko musi bardzo dobrze wyschnąć, bo wtedy będzie szansa na działanie klawiatury. Takie zabiegi mają sens tylko przy droższych modelach klawiatury. Jeśli mamy coś taniego to szybciej będzie pójść do sklepu i wymienić klawiaturę na nową.

klawiatura

Naprawa klawiatury

Dawniej komputer jak i klawiatura kosztowały bardzo dużo pieniędzy, dlatego taka naprawa była często podejmowana. Dzisiaj sytuacja się zmieniła. Jeśli trafimy na promocje to zwykły model klawiatury bez dodatkowych przycisków i opcji można kupić za dziesięć złotych. Droższe modele kosztują kilkadziesiąt złotych. W takiej sytuacji wymiana klawiatury wydaje się być o wiele lepszym rozwiązaniem niż jej naprawa. Na tym trzeba się bardzo dobrze znać, ale co ważne trzeba również mieć na to czas.

Nigdy nie wiemy czy nie stracimy jedynie czasu, a efekt końcowy będzie taki, że klawiatura trafi do kosza.  W przypadku drogich modeli walkę można podjąć. Jeśli się uda to zrobić to wiele na tym zyskamy i nasza klawiatura będzie działać jak dawniej, ale szanse są zawsze bardzo małe. Wszystko zależne jest od tego, o jakim uszkodzeniu mówimy. Jeśli klawiatura jest zalana i to było kilka dni temu to nie ma, co tutaj ratować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here